Victoria Traian a câștigat la loviturile de departajare, 8-7, finala Cupei României, faza județeană, cu Viitorul Șuțești

• a fost un recital de goluri spectaculoase • premierea a fost oficiată de prefectul județului Brăila, Iulian Timofei, și președintele AJF Brăila, Laurențiu Vărgatu

Victoria Traian este pentru al doilea sezon câștigătoarea Cupei României, faza județeană. Anul acesta formația din Traian s-a impus cu 8-7 la loviturile de departajare, în disputa cu campioana en titre a Ligii a IV-a, Viitorul Șuțești.

Pe cel mai bun gazon din județ, cel de la Însurăței, Victoria Traian a condus cu 2-0 și a avut o mare șansă de a marca și al treilea gol, însă Ioan Șerbănescu a fost oprit prin fault de Custură, care, în calitate de ultim apărător, a primit doar un cartonaș galben. Viitorul Șuțești a egalat la 2-2, acesta fiind scorul la finalul timpului regulamentar de joc. Au urmat două reprize de prelungire a câte 15 minute fiecare și loviturile de departajare.

Festivitatea de premiere a fost oficiată de prefectul Județului Brăila, Iulian Timofei, și de președintele AJF Brăila, Laurențiu Vărgatu. A fost o festivitate frumos regizată de cele două echipe. Jucătorii de la Victoria Traian s-au așezat pe două rânduri, au lăsat un culoar între ei și i-au aplaudat pe colegii din Șuțești când aceștia s-au îndreptat spre locul premierii. Apoi a venit rândul câștigătorilor să fie premiați cu medalii și o diplomă. Prefectul Iulian Timofei i-a înmânat cupa căpitanului Stănciulescu și a început hora bucuriei. În timp ce fotbaliștii din Traian erau premiați, cei din Șuțești i-au reproșat președintelui AJF Brăila că nu a participat, cu o săptămână în urmă, la premierea campioanei sezonului competițional 2022-2023, a Ligii a IV-a, Victoria Șuțești.

Meciul a început cu două încercări de a marca ale celor de la Victoria Șuțești, însă Chihaia (min. 6) a trimis mingea puțin pe lângă bară, iar mingea șutată de Vizireanu (min. 8) a fost reținută de Dinu. Prima mare ocazie a partidei a aparținut Victoriei Traian. Unul dintre cei mai buni jucători de pe teren în acest joc, Ioan Șerbănescu, a centrat de pe dreapta însă, singur cu portarul, la 4-5 metri de acesta, Goleanu a ratat. Replica celor din Șuțești a venit în minutul 31, când Tiutiu a șutat de la 20 de metri dar portarul Dinu a avut un reflex salvator și a scos mingea de sub transversală. Minutul 33 a adus deschiderea scorului. După o acțiune personală pe dreapta, I. Șerbănescu a întors mingea la Goleanu care a centrat la colțul lung iar Mogoș a deschis scorul, 1-0, pentru Victoria Traian. Cu două minute înainte de pauză, tot I. Șerbănescu a centrat iar Mogoș a realizat “dubla” și partida părea jucată.

Putea fi 3-0 pentru Victoria Traian în primele minute ale reprizei a doua, însă Custură l-a ținut de tricou pe I. Șerbănescu. Echipa din Traian a beneficiat de o lovitură liberă însă nu a fructificat-o.

Au urmat șase minute în care Viitorul Șuțești a restabilit egalitatea. S. Robu a redus din diferență în minutul 53 iar șase minute mai târziu Irimia a marcat pentru 2-2.

Irimia (min. 68) și Tiutiu (min. 75) i-au dat emoții portarului Dinu, însă acesta a fost la post de fiecare dată și, după 90 de minute, scorul a fost egal.

Tot 2-2 a fost și după cele două reprize de prelungire și s-a trecut la executarea loviturilor de departajare, de la 11 metri. A fost un recital de goluri spectaculoase.

După prima serie de 5 lovituri de departajare egalitatea a persistat, a fost 5-5. Irimia, Custură, Chihaia, Colniceanu și Mîță au înscris pentru Viitorul Șuțești, Mogoș, I. Șerbănescu, Căldăruș, Goleanu și Preda au egalat de fiecare dată, pentru Victoria Traian.

A urmat Vali Ioniță care a șutat telefonat, previzibil, iar Dinu a parat mingea. Paul Ioan a înscris, iar Victoria Traian s-a impus cu 8-7 la general și a cucerit pentru al doilea an consecutiv Cupa României, faza județeană Brăila.

Victoria Traian: Dinu – Drăguț, Preda, Stănciulescu, Cireașă - P. Ioan, Balaban, Ursu – I. Șerbănescu, Goleanu, Mogoș. Pe raportul de joc au mai fost trecuți: Olaru, Căldăruș, Orășanu, S. Șerbănescu, Tănăsuică.

Viitorul Șuțești: Tudor – Dumitrana, Custură, Mîță, Vizireanu –  Colniceanu, Irimia, Chihaia, Tiutiu – S. Robu, I. Matei. Pe raportul de joc au mai fost trecuți: Constandache, Cristea, Nicolaie, Anghelache, I. Huțu, Cotigă, V. Ioniță.