Victoria Traian ajunge în premieră în Liga a III-a

• formaţia antrenată de Viorel Ciucaşu a câştigat cu 3-1 partida retur jucată, la Vaslui, cu FC 2007 Gârceni • Ciocan, Veber şi Săbăduş au semnat golurile victoriei

Din cea de a treia încercare Victoria Traian ajunge în premieră în Liga a III-a. În 2012 a pierdut la Berca barajul cu Rapid Feteşti, în 2015 a pierdut în faţa celor de la Panciu, însă în acest an gruparea fotbalistică din Traian şi-a văzut visul împlinit: a promovat în cel de-al treilea eşalon al ţării. Astfel că, pentru al doilea an consecutiv, campioana Ligii a IV-a a judeţului Brăila promovează în Liga a III-a. După un sezon echilibrat, dominat în prima parte de CS Făurei, a urmat un play-off excelent gestionat de Victoria Traian, iar gruparea coordonată de antrenorul Viorel Ciucaşu şi-a asigurat locul întâi. Cel mai bun antrenor din Liga a IV-a, Viorel Ciucaşu a ştiut să-şi motiveze jucătorii, şi Victoria Traian a ajuns în premieră în cel de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării.

După 4-0 la Traian echipa antrenată de Viorel Ciucaşu a controlat cap coadă şi meciul retur cu FC 2007 Gârceni, disputat, sâmbăta trecută, în nocturnă pe stadionul Municipal din Vaslui, şi s-a impus cu 3-1. Victoria Traian a irosit o dublă ocazie de gol, în minutul 24, când în aceaşi fază, Neagu a luftat, iar Leu a şutat peste poartă. În minutul 32, Neagu a recuperat mingea în zona centrală, i-a pasat lui Cristian Ciocan care a şutat cu şpiţul, portarul a agăţat mingea, dar nu a putut-o opri să intre în poartă şi Victoria Traian a vut 1-0 la pauză. În repriza a doua, Ciocan şi Neagu au trecut pe lângă majorarea scorului, dar tabela s-a modificat din nou în minutul 65, când Ştefan Veber a marcat pentru 2-0 şi soarta calificării în Liga a III-a era deja rezolvată pentru echipa din Traian. În minutul 78, noul intrat, Săbăduş a primit mingea de la Neagu şi a dus scorul la 3-0 pentru Victoria Traian. Putea fi chiar 4-0, însă mingea şutată de Neagu a lovit bara porţii gazdelor. Cu trei minute înainte de finalul partidei, FC 2007 Gârceni a marcat golul de onoare. Victoria Traian a câştigat meritat şi cu scorul general de 7-1, accede în Liga a III-a.

Victoria Traian: Constandache – Martinescu (min. 78: Leocă), Zăgan, Turiac, M. Ion – Leu (min. 70: Săbăduş), Postolea, Pârliţeanu, Neagu (min. 82. Zaharia) – Veber, Ciocan.