Victoria Traian și Viitorul Șuțești, 2-2, în primul meci direct din play-off

Miercuri, în etapa a 2-a a turneului play-off al Ligii a IV-a, pe stadionul din Traian a avut loc una dintre cele mai spectaculoase partide ale acestui sezon fotbalistic, Victoria Traian – Viitorul Șuțești. Un derby care s-a disputat cu o îndârjire maximă, în care jucătorii ambelor formații nu au făcut rabat de la efortul total. Partida s-a încheiat la egalitate, 2-2, un rezultat echitabil în final.

Victoria Traian putea deschide scorul în secunda 25 a primei reprize. Moldoveanu l-a angajat în adâncime pe Chivu, acesta a intrat în careul oaspeților dar a trimis mingea pe lângă poartă. Echipa gazdă a continuat să domine teritorial și, în minutul 16, a trecut din nou pe lângă gol. Moldoveanu i-a pasat în dreapta lui Șerbănescu, acesta a șutat la colțul scurt dar Constandache a deviat mingea în corner. Pe contraatac, în minutul 19, Viitorul Șuțești a deschis scorul. Techiu i-a pasat lui Mâță, care, de la 12 metri, a trimis mingea în vinclul porții apărate de Dinu. Din acest moment, Viitorul s-a așezat foarte bine în teren pentru a închide orice breșă prin care atacanții gazdelor să ajungă la poarta apărată de Constandache. Cu toate acestea, Victoria Traian putea egala în minutul 28, dar mingea șutată de Chivu a lovit bara din dreapta a porții celor din Șuțești. Techiu (min. 26) a fost blocat la marginea careului, Mâță (min. 29) a trimis mingea peste transversală. Viitorul Șuțești și-a dublat avantajul în minutul 31. Matei i-a pasat lui Ionuț Huțu care a reușit să trimită mingea în plasă, după o gafă în lanț a apărătorilor centrali ai formației gazdă.

Viitorul Șuțești se putea desprinde decisiv în minutul 64, însă portarul Dinu a avut un reflex salvator la mingea șutată de Irimia. Patru minute mai târziu, Chivu a marcat și speranțele gazdelor într-un rezultat pozitiv renășteau. Victoria Traian a irosit două mari ocazii de a egala, prin Antohi (min. 73) și Buzatu (min. 81), două faze în care Constandache s-a evidențiat.

Viitorul putea închide meciul în minutul 89, dar Huțu a preferat un dribling în plus, în locul unui șut pe poartă din 6 metri. La faza imediat următoare, Constandache a prins mingea în doi timpi din fața lui Moldoveanu. Victoria Traian a sperat în șansa sa și, la ultima fază a partidei, a restabilit egalitatea, 2-2, prin Antohi iar meciul s-a încheiat nedecis.

Victoria Traian: Dinu – Păvălache, Zăgan, Dobrin, B. Dumitru – Roșu, Moldoveanu, Chivu – Șerbănescu, Mogoș, P. Ioan. Pe raportul de arbitraj au mai figurat: Giugiuc, Buzatu, Puia, Antohi, Drăguț, Păduraru, Boga.

Viitorul Șuțești: Constandache – V. Ion, Ioniță, Cotigă, Zărnescu – S. Robu, Irimia, Mâță, I. Huțu - Matei, Techiu.  Pe raportul de arbitraj au mai figurat:  D. Tudor, Colniceanu, Tiutiu, Custură, Crangă, Călin, Pavelescu.