Valeriu Ilie, campion și în 2023 la Simba Invest Cup

* tenismenul brăilean a câștigat proba de simplu la plus 70 de ani * la dublu, la plus 65 de ani, Valeriu Ilie s-a clasat pe locul al doilea

Brăileanul Valeriu Ilie continuă seria succeselor la competițiile de tenis de câmp masters, la care participă în acest an.

Favorit numărul unu la categoria de vârstă plus 70 de ani, Valeriu Ilie s-a ridicat la nivelul valoric la care a fost cotat la Simba Invest Cup, turneu de gradul 4, organizat la Bacău, cu 200 de puncte puse în joc. În semifinale, brăileanul a dispus în două seturi, 7-6 (8-6), 6-3, de eternul său rival, bucureșteanul Vasile Vespan. În finală, Valeriu Ilie a trecut tot în două seturi, 6-3, 6-3, de Petre Santeiu.

La dublu, unde a evoluat la categoria de vârstă plus 65 de ani alături de Ion Crăciun din Râmnicu Vâlcea, Valeriu Ilie a ocupat locul al doilea.

În semifinale, Valeriu Ilie și Ion Crăciun au câștigat lejer, 6-1, 6-0, meciul cu Vasile Vespan (București) și Constantin Bologa (Iași).

În ultimul act al competiției, la această categorie de vârstă, Ilie și Crăciun au pierdut în două seturi, 2-6, 1-6, meciul cu Ștefan Lunganu (București) Gelu Gheți (Constanța).

A fost un turneu foarte bine organizat de Gabi Ciontea și care a fost dotat cu premii care să răsplătească, așa cum este și normal, munca jucătorilor. La simplu, primul set din semifinale a fost unul spectaculos, ca de obicei prietenul și rivalul meu din competiții, Vasile Vespan, a dat o replică foarte bună. În rest numai cuvinte de laudă despre felul în care a fost organizată această competiție de la Bacău”, ne-a declarat Valeriu Ilie.