Un nou pas greşit în propriul fieff

Formaţia brăileană a gafat din nou pe teren propriu şi în loc să preia şefia clasamentului, continuă să se afle pe locul al doilea după Politehnica II Iaşi.
Pentru prima dată în acest tur de campionat brăilenii au condus cu 2-0, la capătul primului sfert de oră al primei reprize, însă după aceea s-au considerat deja învingători, uitând că acesta este cel mai periculos scor şi au mai înregistrat un nou semieşec.
Ndigwe (min. 9) a scos penalty-ul pe care apoi l-a transformat spectaculos Necoară şi CF Brăila a trecut în avantaj, iar câteva minute mai târziu, în urma unei execuţii precise, Nelu Bucă a marcat pentru 2-0, iar spectatorii anticipau deja un scor fluviu în favoarea elevilor lui Vasile Darie. Numai că din acest moment gazdele au ratat cu mare seninătate câteva situaţii clare de gol şi implicit şansa de a tranşa definitiv partida în favoarea lor, încă din prima repriză.
Bucă (min. 19) şi Necoară, trei minute mai târziu i-au încercat vigilenţa portarului Tărăbuţă, însă acesta a fost la post de fiecare dată.
A urmat faultul lui Bucă asupra lui Petrescu şi, în minutul 35, la prima lor acţiune în careul brăilean oaspeţii au primit o lovitură de la 11 m, iar Zavate a redus din diferenţă.
CF Brăila a continuat să-şi maseze adversara în propriul careu, însă Bucă şi Pânzaru s-au invitat reciproc la minge în minutul 37, iar după centrarea lui Drăguş (min. 40), Badea a trimis mingea peste transversală.

Portarul Tărăbuţă a fost eroul părţii secunde

CF Brăila a controlat jocul şi în repriza a doua, însă în această parte a întâlnirii nu a reuşit să mai înscrie niciun gol, ci doar să continue ratările, spre disperarea celor câteva sute de spectatori prezenţi pe Municipal.
Tărăbuţă (min. 60) a ieşit mult în afara propriului careu să degajeze mingea pe care o urmărea Badea, a urmat o lovitură liberă, foarte bine executată de Necoară numai că Panait, Şerban şi Bosoi nu au fost atenţi pentru ca în minutul 68 nigerianul Ndigwe să rateze de la numai 6 metri o ocazie mare de a urca scorul la 3-1.
Total neinspirat în acest meci, Panait a reuşit totuşi să-i dea ceva emoţii în minutul 73 portarului oaspeţilor, după care s-a derulat o altă imensă ocazie a gazdelor, la care portarul Tărăbuţă a avut, de două ori consecutiv, în aceeaşi fază, intervenţii salutare la şuturile lui Ndigwe şi Tudor.
Şi cum ocaziile se răzbună, în minutele de prelungire Cetatea a beneficiat de un corner, apărarea brăileană nu a tratat cu atenţie faza şi Florin Sobariu a trimis mingea, cu capul în vinclul porţii brăilene, stabilind astfel scorul final al meciului, 2-2.
CF Brăila a bifat astfel o remiză neaşteptată în faţa unui adversar modest şi amână momentul preluării locului întâi în clasament.

CF Brăila: Mitrea - Bosoi, Gurguiatu, Şerban, Necoară - Drăguş, Pânzaru, Ndigwe (min. 88: Pascu) - Iosofache, Bucă (min. 46: Panait), Badea (min. 84: Tudor).