Tricolorul Lanurile, singura formaţie cu maximum de puncte după primele patru etape

Etapa a patra a Ligii a V-a a fost una agitată, cu multe victorii ale formaţiilor vizitatoare şi presărată cu surprize. Derby-ul de la Berteşti a fost câştigat într-o manieră clară de echipa pregătită de Iulian Bibicu, Tricolorul Lanurile. Oaspeţii au condus cu 1-0 la pauză, graţie reuşitei lui Chiriac, iar în partea secundă Văsii a reuşit "dubla", iar gruparea sportivă din Lanurile este singura cu maximum de puncte după primele patru runde. Surpriza de proporţii s-a produs la partida Olimpia Cazasu - Şoimii Unirea. Cu toate că formaţia gazdă pornea cu prima şansă la victorie, cei care au câştigat au fost oaspeţii, graţie jocului foarte bun al lui Marius Iorga, autor a două goluri şi reuşitei lui Dima, din minutul 83, de fapt acesta fiind golul care a tranşat partida în favoarea echipei vizitatoare. Pentru Olimpia au marcat Matei şi Tănase. Dunărea Tichileşti a realizat scorul etapei în seria întâi, 7-1, în partida de pe teren propriu cu Romgal Romanu. Pentru învingători au înscris Tudor 2, Sfârtoc 2, Vrânceanu 2 şi Drăgan. În seria a doua Viitorul II Ianca şi Vulturul Horia merg cap la cap şi după runda a patra. Viitorul a câştigat cu 3-0 pe "Ştefan Vrăbioru", goluri marcate de Toni, Rosiu şi Irimia, în partida cu Viitorul Cireşu, iar Vulturul Horia s-a impus cu 5-2 la Zăvoaia, după ce a fost condusă cu 2-0 la pauză (pentru formaţia vizitatoare au înscris Budu, Bardaş şi Vintilă, care a realizat un hat trick). La Mircea Vodă, echipa gazdă, Victoria Deduleşti, a fost superioară la capitolul posesie a mingii şi la ocazii, dar a pierdut cu 3-0 partida cu Viitorul Galbenu. Surprinzător, AS Bordei Verde a pierdut, 1-3, disputa de pe teren propriu cu Avântul Mircea Vodă, iar AS Jirlău s-a impus, tot nesperat, la Comagrim Dudeşti.
După patru etape podiumul în seria întâi se prezintă astfel: 1 Tricolorul Lanurile 12 puncte; 2 Dunărea Tichileşti 10 puncte; 3 Siretul Vădeni 9 puncte, iar în seria a doua locul întâi este deţinut de Viitorul II Ianca 10 puncte (golaveraj: 14-3), pe poziţia a doua se află Vulturul Horia 10 puncte (12-4), iar pe al treia, Voinţa Găiseanca - 9 puncte.