Teodor Cosmin Nedelcu - şahistul anului în Brăila

Şahistul brăilean cu cele mai valoroase rezultate în 2014 a fost Teodor Cosmin Nedelcu. La categoria de vârstă U8 brăileanul a devenit dublu vicecampion naţional şi a cucerit medalia de bronz la Campionatul Uniunii Europene de şah clasic.
Cu toate că a început să practice şahul într-un mod organizat abia din 2013, Teodor Cosmin Nedelcu a devenit cel mai valoros reprezentant al sportului minţii din Brăila în anul care s-a încheiat în urmă cu câteva zile. Iar potrivit specialiştilor din domeniu, performanţele din 2014 îl recomandă ca pe un viitor mare campion al României.
În sezonul trecut Nedelcu şi-a făcut încălzirea pentru marile competiţii de obiectiv la turneul de la Bucureşti, unde dealtfel s-a şi impus la categoria lui de vârstă. A fost ultima confruntare oficială înaintea Campionatului Naţional de şah de la Călimăneşti - Căciulata. La naţionale, la categoria de vârstă U8 s-au aliniat la start 76 de şahişti din ţară însă brăileanul a avut o prestaţie foarte bună şi a cucerit două medalii de argint, la şah clasic şi la şah rapid. În urma acestor rezultate remarcabile micuţul şahist brăilean a fost cooptat în lotul României pentru Campionatul Uniunii Europene.
"Vacanţa de vară şi-a petrecut-o antrenându-se pentru competiţia continentală. Nu a avut timp de joacă, a disputat zi de zi partide amicale în Parcul Monument sau online pe diferite site-uri de specialitate. Nu şi-a sacrificat o vară întreagă degeaba, în Cehia a urcat pe podium", şi-a reamintit Nedelcu Petruş, tatăl şahistului.

Medalie de bronz europeană

Participarea la Campionatul Uniunii Europene de şah pentru copii şi juniori de la Kouty nad Desnau din Cehia a fost încununată de succes. După un parcurs foarte bun, Teodor Cosmin Nedelcu s-a clasat pe locul al treilea la categoria sa de vârstă, o performanţă notabilă pentru Brăila şi pentru România. Dublu vicecampion naţional şi medaliat cu bronz la o competiţie continentală sunt rezultate importante pentru orice sportiv, dar mai ales pentru unul care nu împlinise nici opt ani. Cu toate acestea, pe plan local Nedelcu a fost omis de autorităţile locale atunci când s-a făcut premierea de sfârşit de an a elevilor care s-au făcut remarcaţi la concursurile naţionale şi internaţionale în 2014.
"Fără a fi acuzaţi de subiectivism cred că participarea la peste 40 de turnee în numai doi ani, a contribuit decisiv la obţinerea rezultatelor de excepţie din 2014. Antrenorul clubului Orizont 64, Ionel Balcan consideră că printr-o pregătire susţinută Teodor Cosmin poate atinge cele mai înalte culmi ale performanţei în România. La noi în oraş sunt şi alţi copii talentaţi, însă, din lipsa fondurilor, nu pot participa la competiţiile organizate în ţară. Sper ca autorităţile locale să se implice în sprijinirea copiilor care practică şahul la un nivel înalt. Am mai avut copii talentaţi la Brăila dar ei evoluează acum pentru cluburile din Galaţi, oraş care sprijină şahul", a mai spus Petruş Nedelcu.

Succese pe linie în primul an competiţional

Teodor Cosmin Nedelcu şi-a făcut debutul în competiţiile naţionale în martie 2013 cu prilejul turneului de la Galaţi, "Cupa primăverii". Cu toate că a concurat în compania unor şahişti cu doi sau trei ani mai mari, brăileanul a câştigat şapte runde din tot atâtea disputate şi şi-a trecut în cont primul concurs câştigat. Un succes care prevestea o ascensiune spectaculoasă în ierarhia acestui sport al minţii . A continuat să meargă pe aceeaşi linie şi s-a clasat pe podium la turneele organizate la Vaslui, Buzău,Tulcea, Petroşani, Cap Aurora, Eforie, Oneşti, Cernavodă, Bucureşti. La toate aceste competiţii a mers numai pe banii părinţilor. De menţionat că deşi nu împlinise încă şapte ani, Nedelcu s-a întors de la turneul de la Petroşani cu trei medalii de aur.
"Am renunţat la multe lucruri pentru a-i putea oferi copilului nostru şansa de a participa la turnee în ţară şi îl vom susţine în continuare", spun părinţii.
Şahistului Teodor Cosmin Tedelcu i s-a deschis pofta de succese şi cu toate că din acest an trece la o categorie de vârstă superioară nu concepe să nu-şi păstreze locul fruntaş în ierarhia şahului juvenil.
"Sunt convins că în acest an va fi mult mai greu pentru că trec la o altă categorie de vârstă, însă cu o pregătire foarte bună sper să obţin calificarea la Campionatul Naţional şi după aceea îmi voi stabili următorul obiectiv", a declarat Teodor Cosmin Nedelcu.