Tenismanul Ianis Gabriel Buzatu este vicecampion naţional la U10

La Campionatul Naţional de tenis rezervat copiilor cu vârste între 8 şi 10 ani, care s-a desfăşurat la Brăila, pe podium la băieţi au urcat doi reprezentanţi ai unui club local, TC Venus, Ianis Gabriel Buzatu, medaliatul cu argint şi ieşeanul Cristian Onofrei, medaliatul cu bronz, tenisman care a concurat tot pentru aceeaşi grupare sportivă. Elevul lui Gheorghe Goleanu, Ianis Gabriel Buzatu, a avut un parcurs foarte bun până în finală. Brăileanul a trecut în primul tur cu 6-1, 6-1, de Yannik Alexandrescu, apoi l-a învins, tot în două seturi, 6-4, 6-0, pe Latiş Andrei. În turul al treilea, după un meci câştigat la fel de lejer, 6-2, 6-3, Ianis Gabriel Buzatu l-a eliminat pe Mihai Coman, iar în turul al patrulea brăileanul a dispus în trei seturi, 4-6, 6-4, 7-5, de Robert Gună. În semifinale sportivul brăilean l-a învins cu 6-4, 6-4 pe Teodor Ştirbu de la TC Stănică Craiova şi pornea ca favorit şi în finală. Numai că în ultimul act al competiţiei reprezentantul clubului TC Venus nu a mai avut aceeaşi concentrare în joc şi a pierdut în faţa lui David Manu de la TC Sun Alba Iulia, un sportiv cu o mai mare experienţă competiţională.
Manu a devenit campion naţional, brăileanul Ianis Gabriel Buzatu a cucerit argintul, iar Cristian Onofrei a obţinut medalia de bronz.
"Ianis nu a jucat la adevărata sa valoare, dacă o făcea, cu siguranţă ar fi putut câştiga şi finala. Este adevărat că şi adversarul său din finală este un tenisman cu multe concursuri la activ, unele chiar în străinătate. Pe ansamblu, rezultatele clubului VC Venus au fost bune la această ediţie a naţionalelor", a declarat antrenorul Gheorghe Goleanu.
Înaintea competiţiei de simplu s-a desfăşurat cea pe echipe, secţiune la care gruparea sportivă brăileană Fortuna, cu Briana Dan şi Maria Ciubotaru în componenţă, tenismene pregătite de antrenorul Mihai Mălâia, s-a clasat pe locul al treilea.