Suporter Club Brăila, performera etapei a 15-a

• formația pregătită de Dragoș Trofin a remizat, 2-2, la Viitorul Galbenu • Daous Dava a început cu dreptul anul competițional 2024, victorie cu 2-0, la Sportul Chiscani • cu un hat trick, Cosmin Chivu a fost golgheterul rundei

Primele două clasate au obținut victorii clare în etapa a 15-a, prima din Liga a IV-a din acest an. Viitorul Cireșu a bifat al 15-lea succes după ce s-a impus cu 4-0 în deplasare, la Tricolorul Lanurile. Sorin Butiseacă (min. 14) a marcat în prima repriză, Andrei Zainea (min. 55), Stelian Nicoliță (min. 64) și Alexandru Gheorghică (min. 90), în cea de a doua.

Victoria Traian, pentru care Cosmin Chivu a realizat un hat trick, s-a impus de asemenea la scor, 6-1, în deplasare la ACS Comunal Cazasu. Ionuț Matei (min. 51) a marcat pentru gazde,  Araujo (min. 44), Cosmin Chivu (min. 55, 67, 80) și Remus Oprea (min. 87, 92), pentru formația pregătită de Bogdan Grigore și Nicolae Rotaru.

Surpriză la Galbenu

Suporter Club Brăila a realizat surpriza etapei a 15-a. Formația pregătită de Dragoș Trofin a condus de două ori la Viitorul Galbenu, dar de fiecare dată a fost egalată. A fost un joc aprig disputat cu o formație gazdă care a jucat în forță și una vizitatoare care a excelat la capitolul tehnică. Fătu a deschis scorul în minutul 38, direct din lovitură liberă. Putea fi 0-2, dar Bălănică (min. 40) a ratat din 2 metri. La ultima fază a primei reprize, Androne a restabilit egalitatea. Echipa brăileană a trecut din nou în avantaj, 1-2, după un gol înscris de Straua. În minutul 65, gazdele au cerut penalty și s-a iscat o mică altercație între jucători, dar Marius Vîlcu a rămas ferm pe poziție și a luat decizia corectă, nu a dictat lovitură de la 11 metri. Topciu (min. 70) putea marca pentru 1-3, dar portarul gazdelor a evitat golul. Cu două minute înainte de final, Viitorul Galbenu a reușit să marcheze prin I. Feraru, iar partida s-a încheiat nedecis, 2-2.

Daous Dava a deschis scorul în minutul 8, la Chiscani. Andrieș a trimis mingea în transversală, aceasta a revenit în fața porții iar Sergiu Simion a trimis-o în plasă. Radu Fătu putea egala în minutul 12, însă a ratat din 4 metri, singur cu Cristea. Ștefan (min. 40) a luftat din 2 metri cu poarta goală, iar în minutul 57 Ionel Dima a trimis mingea în bară. Echipa vizitatoare și-a dublat avantajul în minutul 70 prin Simion însă, înainte ca atacantul oaspeților să înscrie, fundașul dreapta al Sportului Chiscani, Radu Fătu, a fost faultat grosolan dar centralul T. Pîrlog nu a văzut infracțiunea.

În cel de-al treilea minut de prelungire al părții secunde, Sima a faultat în propriul careu și a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene, iar Daous Dava a beneficiat de un penalty. Tunea a parat mingea șutată de Andrieș și meciul s-a încheiat cu victoria, 2-0, a echipei Daous Dava Brăila.

Sportul Chiscani: Tunea – R. Fătu, M. Pascu, Sima, Cazacu - G. Ioniță (min. 46: Manole), Pană (min. 68: Ene), Luca, Stroe – Streche, Bolozan (min. 65: V. Durbacă).

Daous Dava: Cristea – B. Baciu, Mardale (min. 54 V. Ioniță), V. Baciu, Ghiță - Novac, Andrieș, Balaban (min. 83: Popescu), I. Dima – Ștefan (min. 44: Zărnescu), Simion (min. 83: A. Crăciun).

Duelul codașelor, CS Făurei – Viitorul Însurăței,  s-a încheiat 3-4. Costea (min. 20), Fl. Bertea (min. 65), V. Ivan (min. 79) au marcat pentru gazde, Moldoveanu (min. 27, 32), Dateș (min. 37), Fl. Ivan (min. 71) pentru oaspeți.

Viitorul Cireșu     rămâne singura formație cu maximum de puncte, 45, pe locul al doilea se află Victoria Traian  cu 39 de puncte, iar pe al treilea Sportul Chiscani cu 28 de puncte.