Succes răsunător. HC Dunărea învinge în deplasare cu 19-27 pe Dacia Mioveni

• formația brăileană a urcat pe locul al 4-lea în Liga Florilor • la pauză au condus gazdele cu 13-11 • Gonzalez cu 7 goluri și Trusova cu 13 parade au fost MVP-urile partidei

HC Dunărea a învins la scor, 27-19, în etapa a 8-a a Ligii Florilor în deplasare la Dacia Mioveni, însă acest decalaj substanțial nu părea posibil în prima repriză, una în care jucătoarele formației brăilene au fost de nerecunoscut. Trusova cu 13 intervenții și revenirea cu picioarele pe pământ a vedetelor echipei brăilene au arătat de ce HC Dunărea evoluează cu succes în cupele europene.

Startul partidei a fost unul în forță pentru handbalistele pregătite de Jan leslie. HC Dunărea conducea cu 4-0 după primele 5 minute, după golurile marcate de Liscevic, Lupei, Gonzalez, de la 7 metri, și din nou Lupei. Însă Dacia Mioveni nu a acuzat șocul primirii atâtor goluri și a profitat de jocul confuz al adversarelor din următoarele minute și au egalat la 5-5 în minutul 11, după golul înscris de Levcenko. Echipa gazdă a profitat de forma slabă a portarului Elena Șerban dar și de spațiile lăsate de jucătoarele vizitatoare în apărare și în minutul 26 conduceau cu 12-8, ultimul gol semnat de Sărățeanu.

Pe final de repriză, elevele lui Jan leslie au lăsat să se vadă că pot să realizeze mai mult în această partidă și au redus din diferență, 10-12, după golurile marcate de Zivkovic și Mohamed. Fiecare formație a mai  marcat câte un gol, astfel că la pauză Dacia Mioveni conducea cu 13-11.

De la vestiare a venit o altă echipă HC Dunărea, una cu mentalitate de învingătoare. Dar formația gazdă încă mai spera într-o victorie, așa că partida a continuat într-un echilibru spectaculos. Tabela a indicat rezultat de egalitate, 14-14, în minutul 35 și 15-15, în minutul 38.

Din acest moment, HC Dunărea a defilat spre un succes la scor. Echipa de la Dunăre a înscris opt goluri la rând și, cu 10 minute înainte de finalul partidei, conducea cu 23-15.

Nu a mai intervenit nicio sincopă în angrenajul jucătoarelor vizitatoare care s-au impus cu 27-19.

După acest succes HC Dunărea se află pe locul al 4-lea, în Liga Florilor.

Pentru HC Dunărea au marcat: Gonzalez 7 goluri, Zivkovic 6, Liscevic 4, Quintino 4, Lupei 2, Mohamed 1, Kanaval 1, Udriștioiu 1, A. Popa 1.