Succes de răsunet pentru handbalul brăilean. Borusia Dortmund – HC Dunărea, 24-25

* echipa pregătită de Jan Leslie este acum favorită la accederea în grupele EHF European League

Susținută de o parte a galeriei dar și a altor brăileni care au mers special la Dortmund pentru a-și încuraja favoritele, HC Dunărea a câștigat la un gol, 24-25, partida tur cu Borusia, contând pentru manșa a 3-a a EHF European League și a făcut un mare pas spre grupele acestei competiții. Elena Șerban a fost din nou MVP-ul partidei cu cele 15 intervenții.

Formația pregătită de Jan Leslie a deschis scorul prin Schmelzer iar Gonzalez a marcat pentru 0-2. HC Dunărea a condus pe tabelă până în minutul 9, moment al partidei în care Borusia Dortmund a egalat la 4-4. Formația gazdă a condus pentru prima dată în meci, însă gruparea brăileană a ripostat și avea două lungimi avans 6-8, în minutul 16. Cu șapte minute înainte de pauză, după golul înscris de Mohamed, HC Dunărea conducea la o diferență de trei goluri, 9-12.

A urmat o răsturnare de situație. Borusia a marcat de patru ori la rând și în minutul 26 a preluat din nou conducerea, 13-12. Finalul primei reprize s-a jucat cu “garda jos”. Zivkovic a egalat la 14-14 iar Borusia a înscris la ultima fază și la pauză conducea la un gol, 15-14.

Repriza a doua s-a derulat ca și prima, cu răsturnări de situații. Stolle (min. 32) a marcat pentru 16-14 însă HC Dunărea a întors rezultatul în favoarea sa 16-17, în minutul 38, după golurile semnate de Schmelzer, Gonzalez și Mohamed. Iar la jumătatea părții secunde echipa brăileană avea două goluri avans, 17-19. A fost rândul formației din Dortmund să înscrie de patru ori la rând și să conducă cu 21-19 în minutul 49. Borusia a mai condus o singură dată în această partidă, 23-21, în minutul 55. După golurile marcate de Gonzalez și Liscevic scorul a redevenit egal, 23-23. Finalul părții secunde a fost nerecomndată cardiacilor. Kusian a adus-o pe Borusia în avantaj, 24-23,  Liscevic a egalat la 24-24 iar cu două secunde înainte de finalul jocului, Gonzalez a marcat golul victoriei pentru HC Dunărea, 24-25.

Pentru HC Dunărea au marcat: Mohamed 5 goluri, Gonzalez 5, Schmelzer 4, Liscevic 4, Zivkovic 2, Kanaval 2, Udriștioiu 1, Quintino 1, Venancio 1. Au mai jucat: Trusova, Popa, Lupei, Da Rocha, Balog, Severin.