Steaua a ratat «primăvara europeană» în ultimul minut

FC Basel şi Steaua Bucureşti au terminat la egalitate, 1-1 (0-1), miercuri seara, pe St Jakob-Park, din Grupa E a Ligii Campionilor al fotbal, după ce steliştii au primit gol în prelungiri.
Federico Piovaccari (17) a deschis scorul pentru Steaua, dar Giovanni Sio (90^1) a restabilit egalitatea.
FC Basel a dominat teritorial din startul partidei şi prima şansă de gol a venit în minutul 11, când Delgado a trimis periculos din lovitură liberă. Steaua a cerut penalty în min. 14, când Piovaccari a fost dezechilibrat evident în careu de Schaer, dar arbitrul lusitan a lăsat jocul să continue. Campioana României a reuşit să deschidă scorul în min. 17, când Szukala l-a lansat cu o pasă pe Piovaccari, italianul a dejucat scăpat de marcajul fundaşilor şi a scăpat singur cu portarul pe care l-a executat: 0-1. Steaua a suferit o pierdere importantă în finalul primei reprize, când Pintilii s-a accidentat şi a fost înlocuit.
În partea a doua a meciului, Basel a pus presiune pe apărarea Stelei, care a rezistat destul de bine. Gazdele au avut două şanse bune, însă, în min. 62, când şutul lui Frei a fost blocat in extremis de Georgievski, iar apoi Ivanov a reluat cu capul puţin alături. Gardoş a avut o intervenţie salutară în min. 73 în faţa lui Stocker. Apoi a fost rândul lui Filip să-l blocheze pe Sio (77).
Basel a reuşit egalarea în cele din urmă prin Sio (90^1), scăpat de Georgievski: 1-1. Următorul meci al Stelei va avea loc pe 26 noiembrie, cu Schalke, la Bucureşti.

Reghecampf: Sunt foarte amărât

"Am reuşit să marcăm, să ne creăm şi alte ocazii de a marca, din păcate lipsa de inspiraţie pe final a făcut ca scorul să fie 1-1. Echipa noastră a făcut un meci bun şi jucătorii trebuie lăudaţi. Nu cred că mai avem multe şanse de calificare în primăvara europeană. Vom încerca să câştigăm cu Schalke. Sunt foarte amărât că nu am reuşit să câştigăm meciul, puteam juca mingea afară, că atunci un jucător era lovit şi puteam termina cu 1-0. Vom încerca să trecem peste acest semieşec, dar dacă mă gândesc la prestaţia jucătorilor pe durata a 90 de minute nu pot fi decât bucuros. Nu cred că este vorba de ghinion, ci de experienţă, de inspiraţie, trebuie să învăţăm din aceste greşeli", a declarat Reghecampf în conferinţa de presă de la finalul meciului.

Tătăruşanu: Este greşeala întregii echipe

"Nu le-am oferit nicio ocazie clară de gol, dar apoi a venit acel gol din minutul 90 pe care nu trebuia să-l primim. Este greşeala întregii echipe. Puteam face mai mult, puteam câştiga acest meci. Sunt trist când primeşti gol în minutul 90, la singura lor ocazie de poartă, când noi am controlat jocul. Este frustrant, dar aşa este fotbalul. De asta este frumos, pentru că este imprevizibil", a spus Tătăruşanu pentru Dolce Sport.
Ciprian Tătăruşaun a afirmat că lupta pentru calificarea în primăvara europeană nu este încheiată, chiar dacă Steaua ocupă ultimul loc în clasament cu doar două puncte. "Nu este vina lui Daniel (n.r.-Georgievksi), este vina întregii echipe, nu trebuia să ajungă acel om liber să centreze în careu. Câştigăm ca o echipă, pierdem ca o echipă. O victorie ne propulsa spre primăvara europeană, dar avem două puncte, nu este totul încheiat, avem un meci acasă cu Schalke pe care trebuie să-l câştigăm", a completat Tătăruşanu.
Alexandru Bourceanu este mai realist: "Şansele sunt nule de calificare, golaverajul ne este defavorabil. Trebuie să facem cu patru puncte mai mult decât adversarul sau el să piardă la diferenţe mari, ceea ce e cam greu", a spus Bourceanu, la DigiSport.