Steaua n-a reuşit decât un egal la Târgu Jiu

Pandurii Tg. Jiu şi Steaua Bucureşti au terminat la egalitate, 1-1 (1-0), sâmbătă seara, pe stadionul "Tudor Vladimirescu", într-un meci din etapa a 15-a a Ligii I de fotbal.
Brazilianul Eric de Oliveira (27) a deschis scorul pentru vicecampioană, cu un şut de la circa 25 de metri, după o ieşire a portarului Ciprian Tătăruşanu la respingere. Pentru Eric a fost al nouălea gol în acest campionat, fiind golgheter la zi, alături de Liviu Antal (FC Vaslui) şi Szabolcs Szekely (ACS Poli Timişoara).
Campioana a făcut o repriză secundă mult mai bună şi a reuşit să egaleze imediat după pauză, prin Lukasz Szukala (49), potrivit Agerpres.
Gorjenii şi-au creat două ocazii bune de gol după pauză, prin Alin Buleică (62), care a tras din întoarcere, dar Tătăruşanu a fost la post, iar două minute mai târziu Marko Momcilovic a scăpat pe contraatac, dar a pasat lui Eric, acesta reluând modest.
Steaua a beneficiat de mai multe şanse de gol, dar şutul lui Ionuţ Neagu (64) s-a dus periculos prin faţa porţii, lovitura liberă executată de Gabi Iancu (revenit în lotul Stelei după o lungă absenţă, n. red.) a fost deturnată în corner de portarul Mingote, iar Cristi Tănase a irosit trei şanse mari de gol, la ultimele două intervenind excelent goalkeeper-ul lusitan (74, 79, 90^4).
Cele două formaţii s-au întâlnit de nouă ori la Târgu Jiu, gazdele obţinând o victorie, oaspeţii două, iar şase meciuri s-au terminat nedecis. Gorjenii au câştigat pe 7 aprilie 2009 cu 2-0, în timp ce Steaua a învins pe 11 septembrie 2005 (2-1) şi 8 martie 2008 (1-0).
Ultimele cinci partide directe de la Tg. Jiu s-au încheiat nedecis. Ultima victorie a gorjenilor în faţa Stelei s-a înregistrat pe 18 septembrie 2011, cu 2-1 în Ghencea.
Bilanţul general este de 8 victorii pentru Steaua, 2 pentru Pandurii şi 7 meciuri egale.

Reghecampf: Trebuia să marcăm de mai multe ori

Tehnicianul echipei Steaua, Laurenţiu Reghecampf, a declarat că elevii săi au controlat tot jocul şi au avut situaţii foarte clare din care ar fi trebuit să marcheze, în timp ce gazdele au avut o singură ocazie de gol.
"Am controlat tot meciul. Ne-am creat foarte multe ocazii. Am primit gol pe o neînţelegere între fundaşi şi Tătăruşanu. Este păcat pentru că încercăm să ne creăm foarte multe ocazii dar nu profităm. Am pierdut două puncte. Ei au avut o singură ocazie. Cred că a existat o singură echipă care a încercat să îşi creeze ocazii şi să joace fotbal. Azi am avut situaţii foarte clare, situaţii de unde trebuia să marcăm", a spus Reghecampf la Digi Sport.

Rezultate din Liga I

Rezultate înregistrate în partidele disputate, vineri şi sâmbătă, în etapa a XV-a a Ligii I şi programul celorlalte meciuri

Concordia Chiajna - Săgeata Năvodari 4-0
Au marcat: Roşu 61, 74 (Penalti), Welington 90, Serediuc 90^3 (penalti)

Ceahlăul Piatra Neamţ - ACS Poli Timişoara 1-0
A marcat: Golubovici 77

Oţelul Galaţi - FC Vaslui 1-2
Au marcat: Marquinhos 90^3 (penalti) / Wilk 28, Antal 84 (penalti)

Pandurii Târgu Jiu - Steaua 1-1
Au marcat: Eric 27 / Szukala 49

Aseară erau programate meciurile Astra Giurgiu - FC Botoşani şi Dinamo - Gaz Metan Mediaş, iar astăzi partidele Universitatea Cluj - Corona Braşov, FC Braşov - CFR Cluj şi Petrolul Ploieşti - Viitorul Constanţa.