Steaua - meci slab, calificare categorică

Steaua Bucureşti s-a calificat în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins formaţia norvegiană Stroemsgodset IF Drammen, cu scorul de 2-0 (0-0), pe Arena Naţională din Capitală, în manşa a doua a turului II preliminar.
Învingătoare cu 1-0 în partida din deplasare, campioana României s-a impus prin golurile marcate de Cornel Râpă (72) şi Nicolae Stanciu (84), realizând un scor general d 3-0.
Nordicii au avut iniţiativa din startul meciului şi şi-au creat prima ocazie de gol în minutul 5, când Varela l-a blocat in extremis pe Fossum, la 6 metri de poartă, potrivit agerpres.ro.

Steaua a jucat la contre

Steaua a stat la cutie şi a acţionat în general pe contre, având cea dintâi oportunitate în minutul 9, când Latovlevici a expediat un şut modest de la distanţă, însă portarul Larsen Kwarasey, care a fost prezent la Cupa Mondială cu naţionala Ghanei, nu a putut reţine, steliştii obţinând un corner.
Prima repriză a fost una de slabă factură tehnică, ambele echipe s-au întrecut în greşeli şi au avut puţine acţiuni reuşite. În contul Stelei pot fi trecute două situaţii notabile, un şut al lui Tănase (25) pe lângă poartă din marginea careului, precum şi o lovitură de cap trimisă de Chipciu (39), din 7 metri, la care s-a opus portarul oaspeţilor.

Norvegienii au sperat

Stroemsgodset a ratat o mare situaţie de a deschide scorul în minutul 47, prin Kastrati, la şutul căruia Arlauskis a avut o intervenţie salvatoare. Acelaşi Kastrati a mai avut o ocazie uriaşă în minutul 58, când a tras pe lângă poartă din poziţie foarte bună. Imediat, la poarta cealaltă, Râpă ratează deschiderea scorului, şutând alături de poartă din poziţie de finalizare (58).
Steaua a reuşit să deschidă scorul în minutul 72, prin fundaşul Cornel Râpă, care a reluat simplu în plasă din faţa porţii, la centrarea lui Cristian Tănase: 1-0.
Oaspeţii au avut o şansă bună în minutul 81, când şutul lui Sorum a fost deviat peste poartă de un fundaş stelist.
Nicuşor Stanciu a parafat victoria Stelei, în min. 84, cu un gol copie la indigo după primul, marcând din centrarea lui Alex Chipciu: 2-0.
Steaua a obţinut o victorie meritată, în faţa unei formaţii modeste, dar după un joc destul de slab, valoarea scăzută a adversarului, intervenţiile salvatoare ale lui Arlauskis şi experienţa superioară a roş-albaştrilor făcând diferenţa.

Următoarea probă, în Kazahstan

S-au acordat doar două cartonaşe galbene: Storflor (31) şi Filip (78). La partidă au asistat circa 20.000 de spectatori.
În turul al treilea, Steaua va întâlni formaţia kazahă FK Aktobe, primul meci fiind programat în Kazahstan, pe 29 sau 30 iulie, iar returul la Bucureşti, pe 5 sau 6 august.
Aktobe a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, formaţia Dinamo Tbilisi, în manşa secundă a turului doi preliminar al Ligii Campionilor, după ce în tur s-a impus cu scorul de 1-0.
Golurile la meciul de miercuri au fost marcate de Antonov 75, Zenkovich 82 şi Aimbetov 90^5.

Rezultatele complete din turul doi

Rezultate înregistrate în partidele disputate, marţi şi miercuri, în manşa secundă a turului doi preliminar al Ligii Campionilor:
FK Sutjeska (Muntenegru) - FC Şerif (Moldova) 0 - 3, în tur 0 - 2
Maccabi Tel-Aviv (Israel) - FC Santa Coloma (Andorra) 2 - 0, în tur 1 - 0
Levadia Tallinn (Estonia) - Sparta Praga (Cehia) 1 - 1, în tur 0 - 7
Dudelange (Luxemburg) - Ludogoreţ (Bulgaria) 1 - 1, în tur 0 - 4
Qarabag FK (Azerbaidjan) - Valletta FC (Malta) 4 - 0, în tur 1 - 0
The New Saints FC (Ţara Galilor) - Slovan Bratislava (Slovacia) 0 - 2, în tur 0 - 1
Skenderbeu (Albania) - BATE Borisov (Belarus) 1 - 1, în tur 0 - 0
HB Torshavn (Insulele Feroe) - Partizan Belgrad (Serbia) 1 - 3, în tur 0 - 3
Zalgiris (Lituania) - Dinamo Zagreb (Croaţia) 0 - 2, în tur 0 - 2
Debrecen VSC (Ungaria) - Cliftonville FC (Irlanda de Nord) 2 - 0, în tur 0 - 0
Celtic Glasgow (Scoţia) - KR Reykjavik (Islanda) 4 - 0, în tur 1 - 0
FC Aktobe (Kazahstan) - Dinamo Tbilisi (Georgia) 3-0, în tur 1 - 0
Ventspils (Letonia) - Malmö (Suedia) 0-1, în tur 0 - 0
HJK Helsinki (Finlanda) - Rabotnicki Skopje (Macedonia) 2-1, în tur 0-0