Steaua e calificată în play-off

Laurenţiu Reghecampf rămâne neînvins de la revenirea pe banca tehnică a Stelei. „Roş-albaştrii", cu Marica şi Tamaş titulari, s-au impus în deplasare în faţa Concordiei Chiajna, cu 2-0, şi şi-au asigurat locul în play-off.
Marica a fost aproape de a marca primul său gol în tricoul campioanei, într-un meci oficial, dar Matache a fost la post şi a reţinut. Portarul Chiajnei nu s-a mai putut opune însă, trei minute mai târziu, la şutul lui Varela, care a ajuns la a doua sa reuşită pentru Steaua în acest sezon, potrivit Digisport.
Concordia a replicat prin Purece şi Obodo, dar Niţă a reuşit să păstreze tabela neschimbată. Campioana şi-a dublat avantajul în minutul 30, după ce Hamroun a reluat din careul mic o centrare a lui Stanciu.
Portarul „roş-albaştrilor" s-a mai remarcat o dată până la pauză la foarfeca laterală a lui Marian Cristescu. Steaua putea înscrie şi în repriza secundă, dar Matache a fost imbatabil la şuturile lui Chipciu şi Stanciu.
Concordia a jucat ultimele 17 minute în 10 oameni, după ce Giurgiu a văzut al doilea galben, pentru un fault la Hamroun. S-a terminat 2-0 pentru Steaua, care a obţinut al 12-lea succes în acest sezon.

Reghe nu e foarte mulţumit

„Victoria mă bucură, dar avem multe de rezolvat. Nu mi-a plăcut atitudinea, am avut ocazii multe ratate, ne-a lipsit concentarea, nu mi-a plăcut. Am lăsat-o moale după ce am condus. Eu nu sunt de acord. O echipă mare trebuie să joace până la sfârşit şi trebuie să marcheze mai mult. Vom avea adversari mai buni care ne vor pune probleme. În mare, toţi au încercat să joace, au alergat, au muncit, dar trebuie mai multă responsabilitate în faţa porţii. Am pierdut mingi la jumătatea terenului, nu am avut cursivitate, dar e normal după un cantonament. E bine că ne câştigăm punctele şi tre să ne pregătim pentru următoarele meciuri", a spus Reghecampf, la Digi Sport.
Trecând peste supărările mai sus amintite, Reghecampf a redevenit optimist şi a vorbit despre obiective şi planuri de viitor.
„Mă gândesc să ne câştigăm fiecare meci. Mă interesează ca Steaua să fie pe primul loc la finalul play-off-ului. Vor veni şi fanii, se va rezolva şi cu Ghencea. Sunt lucruri pozitive care se întâmplă", a mai spus tehnicianul.

Mai mult l-a bucurat liberarea lui MM

La finalul meciului, Laurenţiu Reghecampf a recunoscut că eliberarea lui Mihai Stoica a fost cel mai important moment al zilei, chiar dacă „roş-albaştrii" s-au calificat matematic în play-off, după al cincilea succes din 5 al tehnicianului, de la revenirea la gruparea campioană.
„Cred că cel mai important eveniment de azi a fost eliberarea lui Meme. Nu mai conta absolut nimic, nici măcar miza meciului. A aşteptat aproape 2 ani să vină în cabină. A venit să îi salute. Am fost mereu aproape de el, mai ales eu şi patronul.
E o bucurie foarte mare şi ne dorim să intre în ritm normal cât mai repede. Avem nevoie de el. Era normal ca jucătorii, când marchează, să îi dedice golul", a declarat Reghecampf, în cadrul emisiunii Digi Sport Special.
„Este o zi fericită pentru noi toţi, mai ales că MM a ieşit şi este lângă noi. E un lucru important şi pentru noi reprezintă foarte mult, pentru familia Stelei. A văzut o parte dintre jucătorii alături de care am avut performanţe foarte mari.
Face parte din familia noastră, e un om care a muncit foarte mult aici, care a pus suflet şi a avut rezultate incredibile. Ne dorim să activeze cât mai repede. A fost foarte fericit când şi-a revăzut familia. Această victorie însemna foarte mult şi pentru MM", a adăugat tehnicianul, la conferinţa de presă.
Mihai Stoica este al cincilea inculpat din Dosarul Transferurilor care este eliberat, după Jean Pădureanu, George Copos, Gheorghe Neţoiu şi Gheorghe Popescu.
După gratii mai rămân 3 oameni de fotbal, dintre cei 8 condamnaţi în martie 2014: Cristian Borcea şi fraţii Ioan şi Victor Becali.

Şi jucătorii sunt bucuroşi

„Cu siguranţă, e începutul pe care ni l-am dorit. Am venit aici să câştigăm. Am făcut o primă repriză foarte bună, cu multe ocazii, în a doua repriză am scăzut turaţia şi meciul s-a echilibrat. Important e că am luat cele trei puncte şi plecăm de aici învingători", a spus Stanciu.
Despre revenirea lui MM Stoica alături de echipă, în chiar ziua eliberării din închisoare, Stanciu a spus că a adus bucurie întregului vestiar şi că va face din Steaua o echipă mult mai puternică.
„Toată suflarea stelistă e bucuroasă că MM a ieşit. Ne-am bucurat şi noi că a ieşit, pentru că eu, personal, nu-l văzusem de când s-a întâmplat. Ne bucurăm foarte tare că a revenit şi sperăm că vom continua cu victorii. Mesajul arătat de Varela îl aveam pregătit, oricine ar fi marcat primul gol ar fi arătat acel mesaj.