Sportul a pierdut şi ultimul meci pe teren propriu din acest campionat

• echipa din Chiscani a fost învinsă cu 4-2 de CSM Roman • Chihaia şi Techiu au înscris golurile gazdelor • etapa următoare, Sportul Chiscani joacă la SC Bacău

La ultima sa apariţie pe teren propriu din acest campionat, Sportul Chiscani a fost învinsă cu 4-2 de CSM Roman. Prima repriză a fost dominată într-o manieră categorică de echipa vizitatoare, în cea de-a doua formaţia gazdă a îndrăznit mai mult însă nu a avut forţa necesară de a întoarce rezultatul partidei.

Sportul Chiscani a început curajos meciul cu CSM Roman şi şi-a creat două situaţii de poartă în primele zece minute dar Claudiu Boariu şi Bogdan, după o acţiune la care au mai participat Ndigwe şi Chihaia, nu au reuşit să-l învingă pe Alexandru Hărăguţă, un portar care a evoluat şi în prima ligă, la Ceahlăul Piatra Neamţ. Prima dată când au reuşit să treacă de jumătatea terenului, în minutul 15, oaspeţii au deschis scorul prin Andrei Florean. Echipa vizitatoare a profitat apoi de momentele de derută din tabăra echipei gazdă şi, pe contraatac, a mai înscris de două ori prin acelaşi jucător, Cosmin Ţapu, iar CSM Roman conducea deja cu 3-0 în minutul 27. Pe finalul primei reprize Chihaia a încercat să-l surprindă cu un şut de la marginea careului pe Hărăguţă însă portarul oaspeţilor a fost la post.

La trei minute de la reluare, tot pe contraatac, Andrei Florean a reuşit “dubla”, echipa vizitatoare conducea cu 4-0 şi partida era jucată. Abia la acest scor jucătorii echipei gazdă s-au trezit la realitate, au preluat iniţiativa şi şi-au creat trei ocazii de gol dar Mirescu (min. 52) a şutat prea slab, Huţu (min. 55) nu s-a descurcat în situaţie de unu la unu cu portarul Hărăguţă, iar mingea şutată de Bogdan (min. 59) a fost deviată în corner de un adversar. În minutul 69, Sportul Chiscani a redus din diferenţă prin Chihaia după o pasă foarte bună a lui Ndigwe. Techiu a trimis un trasor în minutul 74, dar Hărăguţă a deviat în corner mingea care se ducea în vinclu. În minutul 89, Liviu Boariu a şutat spre zona careului mic, iar Sorin Techiu a trimis mingea în poartă şi a stabilit totodată şi scorul final, 4-2 pentru CSM Roman.

Sportul Chiscani: Tudor – Gaşpar, C. Boariu (min. 46: L. Boariu), Pîrlog (min. 46: Mădulărea), Bălan (min. 59: Zărnescu) – Mirescu (min. 73: Techiu), Bogdan, Chihaia, Huţu - Ndigwe, Mucuţă.