Sportul Chiscani - Unirea Slobozia 0-1 (0-0)

• raportul ocaziilor mari de gol, favorabil oaspeţilor • Sportul Chiscani a avut o bară şi un penalty neacordat în minutul 89 • “Eu consider că a fost penalty clar”, a spus Adrian Baldovin la finalul partidei • afirmaţia antrenorului brăilean, confirmată de Bănel Nicoliţă

Sportul Chiscani a avut o prestaţie bună, marţi, în partida cu echipa de pe locul al doilea din Seria a II-a Ligii a III-a, Unirea Slobozia, însă a pierdut cu 1-0.

Nimeni nu contestă faptul că formaţia vizitatoare şi-a creat mai multe ocazii clare de gol dar echipa gazdă a avut penalty clar în minutul 89, dar pe care nici arbitrul de centru Valentin Porumbel şi nici asistentul de pe acea parte, foarte bine plasat dealtfel, Gabriel Neagu, nu l-au sesizat. Iar penalty-ul care trebuia acordat gazdelor a venit într-un moment în care jucătorii de la Unirea Slobozia erau preocupaţi să trimită toate migiile în curţile din vecinătatea stadionului pentru a apăra fragilul avantaj. Dar lucrul care ridică cel mai mare semn de întrebare este cel referitor la localităţile de unde vin arbitrii la partidele Sportului Chiscani. Atât Porumbel cât şi Neagu sunt din Olteniţa, exact din oraşul care are o echipă, ACSM Olteniţa, care se luptă pentru evitarea retrogradării cu Sportul Chiscani. Iar aceste gafe ale arbitrilor ar trebui să atragă atenţia celor care fac delegările la FRF. Pentru că la meciul cu Rapid asistentul care nu a semnalizat ofasidul la primul gol al bucureştenilor a fost din Medgidia, acum, întâmplător sau nu, la partida cu Unirea Slobozia doi arbitri au fost din Olteniţa.

Eu consider că a fost penalty clar, dar arbitrul nu l-a dat şi asta este. Important este faptul că pierdem puncte preţioase pe greşelile noastre sau pe mâna altora, deşi pe ansamblu cel puţin la partida cu Slobozia jucătorii noştrii au avut determinare şi s-au zbătut pentru un rezultat bun”, ne-a declarat antrenorul Adrian Baldovin.

Aflat în tribuna stadionului din Chiscani, Bănel Nicoliţă a spus că arbitrul trebuia să acorde penalty la acea fază: “Se putea acorda lovitură de la 11 metri dar când eşti echipă mică arbitrii nu te prea iau în considerare, dar pe ansamblu echipa din Slobozia a avut marile ocazii de gol

Meciul în sine a fost unul disputat într-un ritm bun, cu multe ocazii la ambele porţi. Unirea Slobozia putea deschide scorul în minutul 11, când Bălan a şutat la poartă, Strechie a respins mingea până la Şerban, care a trimis mingea peste transversală. Replica gazdelor a venit în minutul 19, când Iordache a şutat din voleu dar mingea a trecut pe lângă vinclul porţii apărate de Dobre. Sportul Chiscani a avut momente bune de joc însă la centrările consecutive ale lui Honea, Alin Radu a trimis de fiecare dată mingea, cu capul, peste poartă.

Unirea Slobozia a fost iar aproape de gol, în minutul 33, când Teodorescu a rămas doar faţă în faţă cu Strechie dar a trimis mingea peste poartă. Iordache a semnat ultima ocazie de gol a gazdelor în minutul 39, iar prima repriză s-a încheiat la egalitate, 0-0.

Formaţia vizitatoare a început foarte bine partea a doua a meciului şi în primele zece minute ale reprizei a doua a irosit două şanse de a înscrie, prin Năstase (min. 46) şi Bălan (min. 55).

Sportul Chiscani a iniţiat un contraatac în minutul 61, mingea a ajuns la Alin Radu care a trimis-o pe lângă bara colţului lung. Nu a fost 1-0 pentru Sportul ci pentru Unirea Slobozia, pentru că un minut mai târziu Răducă i-a pasat în adâncime lui Mihai Adascăliţei care a pătruns în careu şi a trimis mingea pe lângă portarul gazdelor şi a deschis scorul.

Sportul Chiscani a avut chiar în minutul următor şansa de a egala dar portarul Dobre a scos de la vinclu mingea şutată de Honea. În minutele 67 şi 78, Strechie a avut două reflexe de senzaţie la şuturile lui Adăscăliţei şi Năstase.

Cu zece minute înainte de finalul partidei, Sportul Chiscani putea egala, Honea a centrat din corner dar Alin Radu a trimis mingea, cu capul, în transversală. Până la finalul partidei, oaspeţii nu au făcut altceva decât să trimită mingea în curţile din apropierea stadionului.

În penultimul minut de joc, Munteanu a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă a oaspeţilor dar arbitrul de centru nu a acordat penalty şi Unirea Slobozia s-a impus cu 1-0.

Sportul Chiscani. Strechie – M. Pascu, Preda, Dobrin, Mihai – Iordache, Chihaia, Honea, Zaharia (min. 69: Enache) – Negru (min. 59: Munteanu), Radu.