Sportul Chiscani a stabilit recorduri greu de egalat

Sâmbăta trecută, Sportul Chiscani a bifat victoria cu numărul opt în turneul play-off, însă nu una oarecare ci una care reprezintă scorul campionatului, 17-0, în disputa cu una dintre cele mai bune formaţii ale acestui sezon competiţional, Victoria Traian. Golgeterul Vali Durbacă a marcat de nouă ori, de asemenea un recod al Ligii a IV-a de după revoluţie. Trei recorduri greu de egalat dacă ţinem cont şi de succesul cu 21-0 din Cupa României - faza judeţeană. Practic, s-a jucat la o singură poartă. Liviu Boariu a deschis scorul în minutul 4 iar Vali Durbacă a majorat la 2-0 avantajul gazdelor în minutul 12, după o centrare perfectă a lui Mirescu. Tot Durbacă a marcat pentru 3-0 şi din minutul 19 instructorul Georgel Pascu le-a impus elevilor săi să joace din două atingeri. Cu toate acestea recitalul de goluri al gazdelor a continuat, Mirescu (min. 27), Huţu (min. 33) şi din nou Vali Durbacă şi-au trecut numele pe lista marcatorilor astfel că la pauză Sportul Chiscani conducea cu 6-0. De menţionat că în primele 45 de minute formaţia din Chiscani a irosit alte cinci -şase ocazii de gol. După alte două reuşite Vali Durbacă a dus scorul la 8-0, iar Zărnescu (min. 60), după o acţiune personală, a înscris pentru 9-0. Claudiu Boariu a ţintit bara în minutul 62 însă la următoarea acţiune de atac juniorul Marius Ion a marcat al zecelea gol al gazdelor. Vali Durbacă a reuşit apoi o nouă "dublă" în doar trei minute iar Sportul Chiscani conducea cu 12-0. Prilej pentru unul dintre spectatorii prezenţi la meci să spună că echipa preferată conduce cu 2-0 la seturi. Însă coşmarul echipei vizitatoare nu se încheiase. Sportul a continuat să atace şi apoape la fiecare fază a trecut pe lângă gol. Pentru gazde au mai înscis Gigel Costache (min. 69), M. Ion (min. 70), V. Durbacă (min. 71, 78), Liviu Boariu (min. 82) astfel că Sportul Chiscani a realizat scorul campionatului, 17-0, cu Victoria Traian. Tot în acest sezon competiţional echipa lui Georgel Pascu a stabilit şi scorul Cupei României - faza judeţeană, 21-0, în partida de pe teren propriu cu Voinţa Şuţeşti.
"Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ şi să tratăm cu seriozitate toate meciurile care au mai rămas de disputat. Nu trebuie să ne batem joc de ocaziile pe care ni le creăm, să marcăm de fiecare dată şi să încheiem acest play-off cu victorii pe linie", a declarat instructorul Georgel Pascu la finalul partidei.

Sportul Chiscani: Ghighimoc - C. Boariu, Smeu (min. 62: M. Ion), Dobrin, Zărnescu - L. Boariu, G. Costache, Vârlan (min. 46: Milea), Mirescu (min. 46: Pascu)- V. Durbacă, Huţu.
Victoria traian: C. Ciocan - Calcan, Leocă, P. Olmazu, Turcu - Martinescu, Leu, Văsii, Caravasile - A. Ciocan, Caţaros.