Sportul Chiscani rămâne în Liga a III-a

• anunţul oficial a fost făcut de Felix Grigore, manager de competiţii din cadrul FRF • în ultima etapă Sportul Chiscani a pierdut cu 3-0 la Farul Constanţa

La începutul partidei din ultima etapă a Ligii a III-a, cea de la Farul Constanţa, Sportul Chiscani a primit vestea cea mare: rămâne sportiv în acest eşalon fotbalistic al ţării. Informaţia le-a fost dată celor din Chiscani chiar de observatorul partidei, Felix Grigore, care este manager de competiţii în cadrul federaţiei Române de Fotbal.

“Pentru că ASA Tg. Mureş şi Olimpia Satu Mare s-au retras din Liga a II-a şi retrogradează direct în Liga a IV-a îi asigură sportiv locul în Liga a III-a echipei Sportul Chiscani, formaţie aflată la egalitate de puncte cu Agricola Borcea”, a spus oficialul FRF. Ulterior informaţia a fost confirmată şi de Gabi Bodescu, secretar general adjunct al FRF.

Iar Sportul Chiscani a făcut o figură frumoasă pe stadionul Farul în faţa a peste 6.000 de spectatori. Startul partidei a aparţinut echipei din Chiscani, dar Emmanuel Ndigwe nu s-a descurcat în două rânduri cu apărătorii adverşi. Claudiu Dragu (min. 9), de la gazde, şi Georgian Chihaia (min. 11), de la oaspeţi, au trimis primele şuturi pe spaţiul porţii, însă cei doi portari nu au avut probleme în a reţine mingea.

Pe fondul unui joc echilibrat, în urma unei nesincronizări a apărătorilor echipei Sportul, gazdele au iniţiat un contraatac, mingea a ajuns la Raphael Stănescu iar acesta a trimis mingea în dreapta lui Constandache şi Farul a preluat conducerea. Dragu (min. 29) a şutat din întoarcere, de la marginea careului mic, dar Constandache a fost la post, iar în penultimul minut de joc al primei reprize portarul oaspeţilor a scos de la vinclu mingea şutată de Raphael Stănescu din lovitură liberă.

Prima repriză ar fi putut să se încheie la egalitate însă portarul gazdelor, Cristian Gurău a reuşit, in extremis, să evite golul, la şutul lui Marian Iordache.

Cristocea a irosit o uriaşă ocazie de a înscrie în minutul 66, însă la faza imediat următoare, Raphael Stănescu, de departe jucătorul meciului, a dublat avantajul gazdelor. Farul a continuat să atace, însă Dragu (min. 73) nu a reuşit să înscrie de la doar 6 m pentru că din nou Constandache a avut un reflex salvator pentru formaţia sa. Ionuţ Cristian putea să reducă din diferenţă în minutul 77 însă Gurău a deviat mingea de la vinclu, în corner. Cu 10 minute înainte de finalul jocului Momodou  a stabilit scorul final al partidei, 3-0, pentru Farul Constanţa.

Sportul Chiscani putea înscrie golul de onoare, pe care dealtfel l-ar fi meritat, dar din nou Gurău s-a opus la mingea şutată de Mădălin Pascu.

La finalul partidei a început fiesta, câştigătoarea Seriei a II-a a Ligii a III-a, Farul Constanţa a fost premiată de FRF cu o cupă, tricouri şi medalii pentru toţi jucătorii, pentru promovarea în eşalonul al doilea al fotbalului românesc, festivitatea de premiere fiind oficiată de Felix Grigore şi Mihai Stoichiţă, directorul tehnic al FRF.