Sportul Chiscani a pierdut cu 2-0 duelul codaşelor cu Agricola Borcea

• formaţia din Chiscani rămâne fără niciun punct pe teren propriu  în acest campionat

Formaţia din Chiscani nu a reuşit un joc bun nici în compania unei colege de suferinţă din subsolul clasamentului Seriei a II-a, Agricola Borcea, şi a pierdut cu 2-0. Momentul psihologic al partidei s-a derulat în minutul 4, când Bordei a jucat mingea cu mâna în propriul careu iar Gâţă a transformat penalty-ul acordat oaspeţilor. Gazdele au replicat prin Ndigwe, care l-a pus într-o situaţie favorabilă pe Omer Vlad, dar mijlocaşul Sportului a şutat total imprecis de la 7 metri. Agricola Borcea putea să-şi dubleze avantajul la acţiunile lui Wincentovicz (min. 23) şi Rotariu (min. 28), dar aceştia au ratat din poziţii foarte bune. Sportul Chiscani putea egala la ultima fază a primei reprize, când Dumitrana i-a pasat lui Ndigwe, acesta a întors mingea la Costache, dar mingea şutată de el a trecut pe lângă poartă. Sportul Chiscani a beneficiat de o lovitură liberă la începutul părţii secunde, dar aceasta a rămas fără rezultat pe tabela de marcaj, la fel cum au rămas, de altfel, şi acţiunile lui Gâţă (min. 51, 64) şi Chirilă (min. 63). În minutul 72 Costache a pierdut mingea în faţa propriului careu, Spătaru i-a pasat lui Alecsandru care a marcat şi a stabilit rezultatul final, 2-0 pentru Agricola Borcea. În ultimele minute gazdele au avut două situaţii de poartă prin Costache şi Techiu, oaspeţii una prin Cazacu, dar tabela nu s-a mai modificat.

Sportul Chiscani: Constandache – Bălan, Milea, Moroianu, Bordei (min. 30: Boga) – M. Pascu, Costache, Bogdan,  Vlad (min. 39: Dumitrana) – Chihaia, Ndigwe (min. 55: Techiu).