Sportul Chiscani a făcut instrucţie, în deplasare, cu Victoria Traian

Miercuri, în cele cinci partide disputate în Liga a IV-a s-au consemnat victorii la scor. Astfel, în turneul play-off, ceea ce trebuia să reprezinte derby-ul etapei, meciul dintre Victoria Traian şi Sportul Chiscani a fost doar un galop de sănătate al formaţiei vizitatoare. În formula Ghighimoc - C. Boariu, Dobrin, Milea, Smeu - Huţu, Bogdan, Costache, Zărnescu - Pascu, V. Durbacă, lidera a apăsat pe acceleraţie încă din startul partidei iar la pauză, elevii lui Georgel Pascu conduceau cu 3-0. Cristi Pascu a deschis scorul în minutul 9, Vali Durbacă l-a majorat din penalty, la 2-0, la capătul primului sfert de oră şi tot el a stabilit scorul primei reprize, 3-0, pentru Sportul Chiscani, în minutul 35. La câteva minute de la reluare Durbacă a realizat hat-trick-ul şi Sportul avea deja asigurată victoria. Până la finalul partidei Liviu Boariu a mai înscris de două ori, Andrei o dată pentru oaspeţi, golul de onoare al gazdelor fiind de fapt un autogol al lui Gigel Costache. În repriza a doua la Sportul Chiscani au mai evoluat Liviu Boariu, Drăguş, Andrei şi Bălan. Cu această victorie Sportul Chiscani îşi menţine avansul de 17 puncte faţă de următoarea clasată, Viitorul Ianca, grupare care s-a impus cu 13-0 pe stadionul "Ştefan Vrăbioru", în partida cu Viitorul Însurăţei. Pentru formaţia pregătită de Vioirel Ciucaşu au marcat Bratosin 3 goluri, Toni 2, Irimia 2, Robert Ciobotaru 2, Ghiţă 1, Ghivicu 1, Sterpu 1, Mărăcine 1. Partida dintre Dacia Unirea 2 Brăila şi Victoria Cazasu s-a disputat ieri, de la ora 17.00, pe Municipal. Scorul etapei a 3-a din play-out a fost stabilit de Gloria Movila Miresii, formaţie care s-a impus cu 15-0 pe teren prorpriu în faţa celor de la Voinţa Şuţeşti.

Lideră se menţine Sportul Chiscani cu 37 de puncte, pe locul al dilea se află Viitorul Ianca 20 puncte, iar pe al treilea, Victoria Traian 17 puncte.