Sportul Chiscani a condus-o cu 2-0 pe FC Voluntari 2, în minutul 60

• Marius Coman a deschis scorul cu un eurogol şi tot el a realizat “dubla” • schimbările greşite făcute de Ndigwe au schimbat cursul jocului şi Sportul a pierdut în final partida cu 3-2

Sportul Chiscani a condus cu 2-0 în minutul 60, graţie unei “duble” semnate de Marius Coman, însă pe fondul unor schimbări eronate făcute de Emmanuel Ndigwe, echipa gazdă a evoluat confuz şi a permis oaspeţilor să plece cu toate punctele. Nici şansa nu a fost de partea gazdelor deoarece la şuturile lui Cristian şi Pârlog, mingea a lovit barele porţii apărate de Alexandru Dragomir.

Echipa din Chiscani a controlat prima repriză şi putea deschide scorul încă din minutul 4, însă mingea şutată de Vârlan a fost reţinută de portarul oaspeţilor. Trei minute mai târziu, Bălan a centrat în careu, iar Coman a reluat mingea, cu capul, pe lângă poartă. În minutul 8, Marius Coman a marcat un eurogol, atacantul gazdelor a primit mingea la 20 m şi a trimis-o direct în vinclul porţii apărate de Dragomir. Cu trei minute înainte de pauză Iordache şi-a încercat şansa de la distanţă, dar mingea a ocolit vinclul porţii adverse.

În prima repriză FC Voluntari, cu o formaţie cu o medie de vârstă de nivelul unei echipe de juniori A, s-a mulţumit să se apere şi nu a trimis nicio minge pe spaţiul porţii lui Constandache.

La două minute de la reluare, Vârlan a şutat de la 18 m, însă Dragomir fost la post. Sportul Chiscani şi-a dublat avantajul în minutul 52 după o fază spectaculoasă, Cristian a recuperat mingea la marginea careului advers, i-a pasat lui Vârlan care a retrimis-o cu căcâiul la Coman, iar atacantul gazdelor a făcut inutil plonjonul lui Dragomir. Gazdele au rămas în jumătatea adversă, iar în minutul 60 Vârlan a centrat din corner până la Ionuţ Cristian care a trimis mingea în bară.

Contrar cursului jocului, în minutul 63, FC Voluntari 2 a redus din diferenţă prin Tănase. Fără Coman în teren Sportul Chiscani nu a mai avut aceeaşi forţă ofensivă, dar cu toate acestea ar fi putut să se ditanţeze din nou la două goluri însă mingea şutată de Pârlog a lovit bara. Şi cum ocaziile se răzbună, în minutul 84 Vlad Gisă a restabilit egalitatea.

În finalul partidei mingea şutată de Iordache (min. 87) a fost scoasă de sub transversală de Dragomir, iar în minutul 89 oaspeţii au dat lovitura, Adelin Pârcălabu a marcat, iar FC Voluntari 2 a plecat cu toate punctele de la Chiscani.

Sportul Chiscani: Constandache – Bălan, Preda, Pârlog, Boga – Vârlan (min. 70: Chihaia) – Iordache, Căldăraru (min. 63: Costache), Ndigwe (min. 54: Crăciun) – Coman (min. 66: Vlad), Cristian.