Sportul Chiscani a câştigat cu 5-1 amicalul cu Gloria Movila Miresii

• Techiu, de două ori, iar Huţu, Crăciun şi Vlad câte o dată au marcat pentru echipa din Liga a III-a • Sportul joacă marţi, de la 17.30, în Cupa României cu Sporting Lieşti • sâmbătă, în prima etapă a turului, formaţia din Chiscani va evolua la Olimpia Rm. Sărat

Sâmbăta trecută Sportul Chiscani a susţinut ultimul meci amical în vederea noului sezon competiţional care va debuta pe 26 august. Echipa antrenată de Nicu Pascu s-a impus cu 5-1 în disputa cu Gloria Movila Miresii. Partida a fost controlată de echipa din Liga a III-a însă şi formaţia pregătită de Ionel Drăgoi a făcut risipă de energie pentru a da o replică bună. Ionuţ Huţu a deschis scorul în minutul 5, iar în minutul 14 după o acţiune cursivă pe traseul Mădălin Pascu, Costache, Bălan, acesta din urmă a şutat pe lângă poartă. Pe contraatac, în minutul 18 atacanţii echipei vizitatoare, Chirlacovschi şi Coman au fost la un pas de primul gol. Două minute mai târziu Crăciun putea dubla avantajul formaţiei din Chiscani însă portarul Baicu a reuşit să evite golul. După o combinaţie cu Crăciun, Bălan a irosit o mare şansă de a înscrie în minutul 24. Sportul Chiscani a controlat ostilităţile în teren până la pauză însă cea mai mare ocazie de gol a fost irosită de oaspeţi, în minutul 43, prin Chirlacovschi.

În minutul 48 Bordei a fost la un pas de gol, însă acţiunile succesive de atac ale gazdelor s-au concretizat în minutul 54 când Techiu a fost faultat în careu şi tot el a transformat penalty-ul acordat gazdelor. Au urmat două contraatacuri ale oaspeţilor care nu s-au soldat cu gol însă în minutul 60 Gloria Movila Miresii a obţinut un penalty iar Ştegărel a marcat şi a redus din diferenţă. La următoarea fază Bordei a centrat în faţa porţii iar Techiu a reuşit din nou un gol spectaculos şi a dus scorul la 3-1. Crăciun şi Omer Vlad au mai înscris pentru gazde iar Sportul Chiscani a câştigat amicalul cu 5-1.

Săptămâna viitoare Sportul Chiscani va juca două meciuri oficiale, marţi, pe teren propriu, în Cupa României, cu Sporting Lieşti iar sâmbătă, în prima etapă a campionatului 2017-2018, în deplasare la Olimpia Rm. Sărat.

Sportul Chiscani: Tudor – Boga, Moroianu, Zărnescu – Gheţu - M. Pascu, Chihaia, Costache – Bălan, Crăciun, Huţu. În repriza a doua au mai intrat Rădoi, Gaşpar, Techiu, Vlad, Pârlog, Bordei.

Gloria Movila Miresii: Baicu – Ceauşu, Pnţuru, Vasile, Dumitrana – Pârlea, Ştergărel, Popa, Datcu – Coman, Chirlacovschi.