Sportul Chiscani a câştigat cu 3-0 derby-ul cu Victoria Cazasu

Două partide au ţinut capul de afiş al etapei a 18-a, a Ligii a IV-a, cea de la Chiscani şi cea de la Însurăţei şi ambele s-au ridicat la statutul de derby-uri. Iar la Chiscani s-au consemnat grave greşeli de arbitraj. Un lucru trebuie menţionat în mod clar, Sportul Chiscani a câştigat meritat cu 3-0 şi nu avea nevoie de ajutorul centralului Marius Marchidanu, iar scorul putea fi mult mai mare dacă elevii lui Georgel Pascu nu s-ar fi jucat cu ocaziile. Victoria Cazasu a început mai bine, dar nu şi-a creat mari ocazii de gol în primele zece minute. Sportul a dominat apoi şi a deschis scorul printr-un gol superb marcat de Bogdan. Vali Durbacă, Bogdan şi Cristi Pascu au avut pe rând şansa de a marca, dar până la pauză tabela nu s-a mai modificat. Pe finalul primei reprize Banciu a fost faultat la marginea suprafeţei de pedeapsă, dar arbitrul de centru a fluierat eronat fault în atac. La reluare, pe contraatac, Bolozan a avut golul egalizator în vârful bocancului, însă a amânat momentul şutului şi a trimis mingea în plasa laterală. Gazdele au primit cadou un penalty, o decizie care practic i-a şocat pe toţi cei prezenţi la acest meci. După un duel între Omer şi Mirescu mingea a ieşit în afara terenului, iar asistentul Marius Orăşanu a luat decizia corectă şi a semnalizat aruncare de la margine pentru gazde. Marchidanu nu a ţinut cont de semnalizarea tuşierului şi a arătat punctul cu var, însă Huţu a şutat pe lângă poartă. Sportul s-a distanţat la 2-0 în minutul 53 graţie inspiraţiei lui Liviu Boariu şi cu aportul portarului oaspeţilor Drăgan. A urmat o acţiune pe partea dreaptă a lui Samuilă, acesta a centrat în careul gazdelor, Dobrin a lovit mingea cu mâna, însă Marchidanu nu a acordat penalty pentru echipa vizitatoare. Bogdan, Claudiu Boariu şi Mirescu şi-au trecut numele pe lista ratărilor pentru ca în minutul 86 Bălan să stabilească scorul final, 3-0, pentru Sportul Chiscani. La Însurăţei echipa gazdă a condus cu 2-0, însă după un joc echilibrat partida s-a încheiat nedecis, iar Viitorul Ianca a profitat de pasul greşit al celor de la Însurăţei şi a urcat pe locul al treilea în clasament.

Pe primul loc se află Sportul Chiscani cu 54 puncte, locul al doilea este deţinut de Victoria Traian 37 puncte, iar al treilea de Viitorul Ianca 35 puncte. Tot cu 35 de puncte, dar cu un golaveraj inferior, Viitorul Însurăţei se află pe poziţia a patra.