Sportul Chiscani a bifat al şaptelea succes consecutiv

În etapa a 7-a a Ligii a IV-a s-au înregistrat trei victorii ale echipelor gazdă şi în tot atâtea meciuri s-au impus formaţiile vizitatoare. Mult aşteptatul derby CS Făurei - Dacia Unirea II Brăila a fost, de fapt, un galop de sănătate pentru elevii lui Vasile Darie, iar jucătorul meciului a fost brăileanul Dorin Istrate, autor a patru goluri pentru formaţia vizitatoare. În afară de Istrate, o evoluţie foarte bună în acest joc au mai avut-o Dima şi Gicu Iordache, aceştia dorind să demonstreze că pot reprezenta oricând soluţii şi pentru echipa mare. Lidera, Sportul Chiscani, a câştigat la limită, 1-0, la Cazasu, autorul golului de trei puncte fiind Liviu Boariu şi s-a distanţat la şase puncte de a doua clasată, Victoria Traian, grupare care, la rândul ei a câştigat la scor, 5-2, partida de pe teren prorpiu cu Viitorul Însurăţei. În acest meci atacantul echipei din Traian, Mihăiţă Stoian, a reuşit să marcheze două goluri în poarta celor de la Însurăţei. Cel de-al treilea succes în deplasare a aparţinut echipei Viitorul Ianca. Pandurii Tudor Vladimirescu s-a impus cu 5-1, în propriul fieff, în faţa nou promovatei Voinţa Plopu, iar Gloria Movila Miresii a reuşit cel de-al doilea succes din acest tur de campionat. Voinţa Vişani a condus cu 2-1 în minutul 72, Mândroasa a reuşit "dubla" pentru oaspeţi, însă Marian Panţuru a restabilit egalitatea în minutul 77, iar în penultimul minut de joc al reprizei a doua Ciupercă a înscris golul victoriei pentru echipa gazdă.
După şapte etape, Sportul Chiscani se află pe primul loc, cu 21 de puncte, iar poziţia a doua este deţinută de Victoria Traian, 15 puncte. Urmează trei formaţii cu câte 13 puncte fiecare, ordinea fiind stabilită de golaveraj şi anume: Dacia Unirea II Brăila (35-24), Pandurii Tudor Vladimirescu (24-13), CS Făurei (20-18).