Sportul Chiscani, învinsă la scor, 6-3, la FCSB 2

• echipa din Chiscani a fost lipsită de aportul a patru titulari • pentru Sportul urmează o altă deplasare grea, la Olteniţa

Fără patru titulari, Adamache, accidentat, Lovin, Chihaia şi Pascu suspendaţi, Sportul Chiscani a pierdut la scor, 6-3, la FCSB 2.

În primele 22 de minute, FCSB 2 a controlat jocul dar nu s-a apropiat periculos de poarta apărată de Popescu, abia în acel minut gazdele reuşind să deschidă scorul, prin Chitaş. Putea fi 1-1 la faza imediat următoare când oaspeţii au beneficiat de o lovitură liberă, Bogdan Dumitru a şutat puternic, Udrea a respins mingea în faţă dar Moldoveanu a fost blocat de un apărător chiar în momentul şutului. FCSB 2 şi-a majorat avantajul în minutul 27, la o fază care nu anunţa nimic, dar în care Benzar a profitat de indecizia apărătorilor adverşi.

Sportul Chiscani a reuşit să preia iniţiativa şi după doar şapte minute Moldoveanu a fost faultat în careul gazdelor, arbitrul de centru a arătat punctul cu var şi tot Moldoveanu a transformat lovitura de pedeapsă. Numai că în minutul 38 Tingău a marcat pentru 3-1. Putea fi 3-2 în minutul 45, când Coman a rămas singur cu Udrea, atacantul oaspeţilor a şutat la colţul lung, însă portarul gazdelor a reuşit să  devieze mingea în corner. A urmat un contraatac al celor de la FCSB 2 la capătul căruia Benzar a reuşit “dubla” şi după prima repriză echipa gazdă conducea cu 4-1.

La trei minute de la reluare, Agafiţei a marcat pentru 5-1. Din acest moment Sportul Chiscani a îndrăznit mai mult în atac şi după o ocazie a lui Moldoveanu (min. 50), a reuşit să înscrie prin Preda, în minutul 52. Oaspeţii au irosit o dublă şansă de gol în mintul 59. Pe final fiecare formaţie a mai înscris câte un gol, FCSB prin Bodea (min. 88), Sportul prin Coman (min. 92).

Sportul Chiscani: Popescu – Bălan (min. 72: Zaharia), Preda, Pârlog, Boga – Mihai, Moldoveanu, B. Duitru, A. Radu – Gavrilă, Coman.