Sportivii de la Special Friends, pe podium la naționalele de atletism

* competiție organizată la Cluj de Comitetul Național Paralimpic * brăilenii au cucerit 18 medalii, 3 de aur, 9 de argint și 6 de bronz

După o perioadă de un an de zile în care, din cauza restricțiilor impuse de pandemia de coronavirus, nu s-au desfășurat competiții atletice paralimpice, Clujul a găzduit, pe 12 iulie, ediția 2021 a Campionatului Național de atletism paralimpic. O competiție organizată de Comitetul Național Paralimpic, la care, ca de obicei, s-au remarcat reprezentanții clubului brăilean Special Friends. Probele la care au participat cei 6 sportivi paralimpici brăileni au fost: alergare pe distanțele de 100 și 200 m, aruncarea greutății, aruncarea suliței și săritura în lungime.

Cei șase sportivi paralimpici care au reprezentat și de această dată clubul brăilean, Fănuța Leocă, Emilia Constantin, Gheorghe Dragu, Ștefan Leocă, Daniel Macioc, Florin Nicola, au câștigat 18 medalii: 3 de aur, 9 de argint și 6 de bronz.

Emilia Constantin a devenit dublă campioană națională la alergare pe distanța de 100 m și săritura în lungime și a cucerit 3 medalii de argint, la alergare pe distanța de 200 m, la aruncarea greutății și la aruncarea suliței. Gheorghe Dragu și-a trecut în cont aurul la alergare, pe distanța de 100 m, iar la săritura în lungime a cucerit argintul. Florin Nicola a obținut 5 medalii de argint, la alergare, pe distanțele de 100 și 200 m, la aruncarea greutății, la aruncarea suliței și la săritura în lungime. Ștefan Leocă a urcat de trei ori pe treapta a treia a podiumului de premiere, la alergare pe distanța de 100 m, la aruncarea greutății și la săritura în lungime, Fănuța Leocă a cucerit două medalii de bronz, la aruncarea greutății și la aruncarea suliței, iar

Daniel Macioc s-a clasat pe poziția a treia la alergare pe distanța de 200 m.