SPORT. Simona Halep a trecut cu emoții în turul 3 al turneului de la Cincinatti

Simona Halep a debutat cu o victorie la turneul american de la Cincinnati. Meciul cu Kirsten Flipkins (Belgia) - transmis live pe site-ul onlinesport.ro - a început miercuri dimineață la ora 4:40 (ora României) și a durat 85 de minute. Simona Halep a câștigat cu 6-4 6-2.
În primul set a condus cu 5-1, dar adversara sa a revenit după ce la acest scor românca a ratat trei mingi de set. În loc să ia primul set în 30 de minute, Halep a ajuns să se bată pentru el aproape de limita unei ore. "Am fost puțin nervoasă la 5-2, știam că voi câștiga chiar dacă nu voi juca cel mai bun joc al meu. Sper ca în turul 3 să joc mai bine. Anul trecut am jucat bine aici, acum revin aici de pe locul 2, cel mai bun din cariera mea", a declarat Halep după meci.
Sportiva româncă o va întâlni în turul 3 pe câștigătoarea dintre Lucie Safarova și Zarina Diyas, ultima eliminând-o în turul 1 pe Camelia Begu. Sportiva cehă Lucie Safarova a eliminat-o marți pe Venus Williams, finalistă la Montreal duminică, cu scorul 6-7 (2/7), 6-3, 6-4.
Partida din turul 3 se va juca joi noapte (vineri dimineața, ora României), live pe site-ul onlinesport.ro, Halep având astfel o zi de pauză. Dacă va trece, Simona ar urma să dea piept în mod normal cu Maria Sharapova, care s-a calificat și ea în această dimineață în turul 3.