SPORT. Ce se întâmplă cu Halep? Simona a fost eliminată din primul meci al turneului de la New Haven

A doua jucătoare de tenis a lumii, Simona Halep, a ratat accesul în sferturile de finală ale turneului american de la New Haven, după ce a fost învinsă de slovaca Magdalena Rybarikova (poziţia 68 mondială), scor 2-6, 6-4, 3-6 la capătul unui meci de o oră și 56 de minute. Constănţeanca de 22 de ani, care a câştigat anul trecut competiţia din Connecticut, va fi premiată astfel cu 55 de puncte şi 9.700 de dolari, relatează TVR. Ea a intrat în turneu direct în această fază.
Românca a intrat mai greu în meci, astfel că mult mai energica sa adversară a condus cu 3-1, după un prim game alb și grație unui break la zero. Halep s-a impus imediat pe serviciul adversarei, însă nu a mai reușit să câștige niciun game până la finalul setului. De remarcat că și-a pierdut serviciul de două ori și de fiecare dată nu a reușit decât un singur punct.
A doua jucătoare a lumii a fost mai inspirată în al doilea set, unde a dus scorul la 4-0 destul de ușor, după un break la 15 și unul care a avut nevoie de nu mai puțin de 10 puncte. Slovaca a revenit, prin alte două break-uri (în care Halep a condus de fiecare dată cu 40-15), însă românca s-a impus până la urmă cu 6-4, mai ales grație câștigării game-ului de 5-2, pe serviciul Rybarikovei, după 16 puncte.
Al treilea set "s-a rupt" la scorul de 3-2 pentru jucătoarea clasată pe locul 68 în lume, când a izbutit singurul break al setului, într-un game în care Halep a condus cu 40-0, iar apoi nu a mai reușit să câștige niciun punct. La scorul de 5-3 pentru slovacă, românca a ratat două șanse de break, apoi a salvat o minge de meci, însă nu a mai putut reveni în joc.
În acest meci, Simona Halep nu a reușit decât un singur as, față de cele 6 ale adversarei sale, a comis 4 duble greșeli (comparativ cu cele două din dreptul Rybarikovei) și a ratat 11 mingi de break, nefructificând decât 4 astfel de șanse. Nu în ultimul rând, românca a avut un randament slab la serviciu (54% pe prima servă, 42 pe a doua) și a comis numeroase erori neforțate, în fața unei jucătoare pe cât de tenace, pe atât de inspirată.

Palmares

Halep şi Rybarikova se mai întâlniseră doar de două ori: în 2011, în calificările de la Hobart s-a impus sportiva de 25 de ani, iar anul trecut, în "optimi" la Moscova, românca a beneficiat de retragerea adversarei sale, în primul set, la scorul de 6-3.
Simona Halep are opt titluri WTA în palmares, după ce a câștigat, anul trecut, competițiile de la Nurnberg, S-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova şi de la WTA Tournament Of Champions, de la Sofia, iar în acest an turneul de la Doha și cel de la București. De asemenea, Simona Halep a mai jucat cinci finale în competițiile WTA: la Fes, în 2010 şi 2011, la Bruxelles, în 2012, respectiv la Madrid și la Roland Garros în 2014.