Special Friends a obținut 8 medalii la naționalele de tenis de masă

• sportivii paralimpici brăileni s-au ridicat la nivelul așteptărilor cucerind o medalie de aur, 6 de argint și una 1 bronz

Reprezentanții clubului A.C.S.P.D.F. Special Friends Brăila au obținut rezultate bune la Campionatul Național de tenis de masă, competiție care a avut loc în perioada 9-11 iunie 2023, la Bascov (Pitești), în sala de sport din incinta Complexului Sportiv Național. Competiția, la care au luat startul 45 de tenismeni de la 8 cluburi din țară, a fost organizată de Comitetul Național Paralimpic și Ministerul Sportului.

Clubul Special Friends Brăila a fost reprezentat de șapte sportivi: Fănuța Leocă, Ștefan Leocă, Florin Caramaliu, Gheorghe Dragu, Emilia Constantin, Nicolas Nicola și Mihai Sorescu. Aceștia au concurat la clasele de dizabilitate specifice, în funcție de handicapul fiecăruia. Sportivii brăileni s-au ridicat la nivelul așteptărilor, obținând 8 medalii, 1 de aur, 6 de argint și 1 de bronz.

Nicolas Nicola (clasa 6) și-a trecut în cont 3 medalii. Nicola a devenit campion național la juniori, a cucerit medalia de argint la simplu și la dublu masculin.

Tot de trei ori a urcat pe podiumul de premiere și Emilia Constantin (clasa 8). Constantin a devenit dublă vicecampioană națională la dublu feminin și la dublu mixt iar la simplu s-a clasat pe poziția a treia.

Florin Caramaliu a cucerit medalia de argint la dublu masculin. Aceeași performanță, adică tot titlul de vicecampion național, a fost obținută de Mihai Sorescu (clasa 10), la simplu.

“Sportul dezvoltă încrederea, stima de sine și satisfacția personală, formând o bună părere despre noi înșine, ne provoacă să ne

autodepășim, să ne fixăm noi provocări și să ne dovedim că le putem atinge, iar sportivii paralimpici sunt capabili de performanțe nebănuite”, a declarat Fănuța Leocă, președintele A.C.S.P.D.F. Special Friends Brăila.