In sfirsit, primul punct luat Galatiului

HC Dunarea a reusit pentru prima data de cind activeaza in acest esalon, adica de trei ani, sa plece cu un punct de la Galati, la capatul unei partide oficiale.
In conditiile in care Liviu Paraschiv nu a avut dreptul sa stea pe banca tehnica, inlocuitorul sau, Teodor Ciochia, a inceput jocul in formula Goldic - Cucu, Moise, Ruscior, Tomuleanu, Radovici, Craciun, iar in faza de atac au intrat Alina Braniste si Janina Luca cele care aveau sa devina golgeterele echipei.
Braniste a deschis scorul insa in minutul 5 Curtean a restabilit egalitatea. Luca a readus formatia vizitatoare in avantaj. Jocul a fost extrem de animat in continuare. Goldic a aparat un sapte metri in minutul 9 pentru ca imediat Moise sa mareasca avantajul oaspetelor la doua goluri. Cu toate ca HC Dunarea a facut un joc foarte bun la pauza Otelul a plecat la cabine cu un avantaj de un gol. Brailencele au facut citeva greseli elementare si au incheiat prima repriza in doar patru jucatoare.
Gazdele au profitat de superioritatea numerica si s-au distantat la doua lungimi numai ca in minutul 40 Moise a restabilit egalitatea, 10-10.
Pina la finalul meciului, perioada in care s-a jucat intr-un ritm infernal s-au consemnat patru egalitati, la 11, 13, 14 si 15. Dupa ultima egalitate Ruscior a fost eliminata definitiv de pe teren, in schimb Janina Luca a adus HC Dunarea in avantaj. Goldic a avut din nou o interventie sigura, iar pe contraatac Alina Braniste ar fi putut da lovitura de gratie cu un minut si ceva inainte de fonalul partidei.
In cele din urma jocul s-a incheiat la egalitate si poate pe undeva acesta a fost rezultatul echitabil tinind cont de derularea ostilitatilor din teren.
HC Dunarea a reusit astfel sa cistige primul punct pe terenul Otelului. In urma acestei remize galatencele au cazut de pe podium si ocupa acum locul al cincilea dar tot doua pozitii a coborit si HC Dunarea, formatia braileana afindu-se acum pe locul al saptelea.
Pentru HC Dunarea au marcat A. Braniste 5, Luca 5, Moise 3, Craciun 2, Lipan.

Ciochia pe banca tehnica, Paraschiv in tribuna

La acest meci antrenorul Liviu Paraschiv a stat in tribuna si echipa a fost condusa de Teodor Ciochia. Nimeni din conducerea clubului si nici antrenorul Paraschiv nu a dorit sa faca lumina in acest caz.
Neoficial am aflat ca intre conducerea echipei HC Dunarea si fosta antrenoare, Alexandrina Soare, exista un diferend financiar si atita timp cit el nu va fi stins federatia de specialitate nu ii va da dreptul lui Liviu Paraschiv sa stea pe banca tehnica. Probabil ca la inceputul acestei saptamini conturile vor fi reglate si noul antrenor va putea sa stea pe banca la dubla partida pe care HC Dunarea o va sustine la sfirsitul acestei saptamini, pe teren propriu in etapa a treia a Cupei Challenge.