Sezon indoor perfect pentru Denisa Cosmina Balaban

• atleta brăileană este campioană națională universitară la 60 m garduri • la 60 m plat a obținut bronzul • Balaban a mai cucerit, în această lună, patru medalii la naționalele de seniori și tineret U23

Sezon competițional indoor perfect pentru atleta Denisa Cosmina Balaban. Sportiva pregătită de profesorul Fănel Ionescu este campioană națională universitară la 60 m garduri, timpul realizat de ea fiind 8:39 secunde. Studentă la Facultatea de Educație Fizică și Sport din cadrul Universității “Dunărea de Jos”, pentru care a concurat, Balaban a cucerit medalia de bronz la 60 m plat.

Accidentat la naționalele de sală din această lună, Darius Techiu nu a putut concura la Campionatul național Universitar de la Bacău.

“Denisa are ca record personal în acest an la 60 m garduri 8:29 secunde, acum ea a câștigat proba de garduri cu un alt timp, 8:39 secunde, locul contează aici. Techiu are în continuare probleme medicale. Cei doi au încheiat sezonul de sală, unul foarte bun în opinia mea, și vor începe pregătirile pentru sezonul în aer liber”, ne-a declarat profesorul Fănel Ionescu.

Vă reamintim că Denisa Cosmina Balaban a devenit vicecampioană de senioare și de tineret U23 la 60 m garduri, ea fiind despărțită de doar o sutime de primul loc. Balaban a parcurs distanța în 8:35 secunde, iar sportiva care a câștigat cursa a oprit acele cronometrului după 8:34 secunde.

Denisa Cosmina Balaban și-a completat palmaresul la această ediție a naționalelor de sală din luna februarie cu alte două medalii, după proba de 60 m plat. Brăileanca a cucerit bronzul la senioare, iar la tineret U23 a devenit vicecampioană națională.

Darius Techiu a fost urmărit de ghinion. La încălzire s-a confruntat cu probleme medicale, dar a concurat și a reușit să obțină medalia de argint la 60 m garduri, la tineret U23 și s-a clasat pe locul al 4-lea, în această probă, la seniori.