Scor de neprezentare pe stadionul Ştefan Vrăbioru

• Viitorul Ianca a câştigat cu 3-0 partida cu Axiopolis Cernavodă • Marius Coman şi Alin Radu, cu o “dublă”, au fost marcatorii echipei gazdă

În etapa a 10-a a Ligii a III-a, pe stadionul Ştefan Vrăbioru, Viitorul Ianca nu a avut milă de penultima clasată, Axiopolis Cernavodă, şi a învins-o la scor de neprezentare, 3-0. Un decalaj care putea fi mult mai mare dacă echipa gazdă nu irosea alte câteva ocazii clare de gol. Însă şi Axiopolis, cu un unsprezece format din jucători până în 23 de ani, ar fi putut egala dacă fundaşul dreapta al gazdelor, Coteţ, nu ar fi scos mingea de pe linia porţii în minutul 26.

Viitorul Ianca a deschis scorul repede, în minutul 12, prin Marius Coman care, de la marginea careului mare, a trimis mingea sub transversală. Formaţia vizitatoare putea egala în minutul 26 şi partida se putea relansa, dar mingea trimisă cu capul de Moldovan  a fost degajată de pe linia porţii de Coteţ. Şi cum ocaziile se răzbună, trei minute mai târziu, echipa gazdă şi-a dublat avantajul după un gol spectaculos macat de Alin Radu. Atacantul gazdelor a lobat mingea peste portar, apoi a trimis-o, cu capul, în plasă.

Pe final de repriză, Alin Radu (min. 41) şi Dima (min. 43) nu au reuşit să-l învingă pe portarul echipei Axiopolis.

Repriza a doua a fost controlată de Viitorul Ianca, iar numărul ocaziilor de gol la poarta apărată de Mastică a fost mult mai mare. În minutul 70, a fost rândul lui Hristu să degajeze de pe linia porţii mingea trimisă cu capul de Preda.

Alin Radu a realizat “dubla” în minutul 75 şi a stabilt scorul final, 3-0, pentru Viitorul Ianca. Iar echipa pregătită de Laurenţiu Ivan a urcat pe locul al 6-lea în clasamentul Seriei a II-a.

Viitorul Ianca: Constantinescu – Coteţ, Postolea (min. 75: Mardale), Preda, Stănciulescu – Colniceanu (min. 87: Moroşan), M. Dima, Ndigwe (min. 75: Cireaşă), Păvălache – A. Radu (min. 87: Buzatu), M. Coman.