Sase formatii au cite 12 puncte

Ca o apreciere generala, acest tur de campionat este cel mai puternic din ultimii ani, iar dovada cea mai elocventa este aceea ca nu mai putin de sase formatii au acelasi numar de puncte, 12, ordinea lor in clasament fiind data de golaveraj.
Referitor la etapa recent incheiata, a reiesit faptul ca pentru a doua oara in aceasta toamna, formatiile vizitatoare nu au pus probleme in deplasare, multumindu-se doar cu statutul de outsidere.
Exceptie de la regula a facut doar Viitorul Ianca, poate singura echipa din acest campionat care are dreptul sa promoveze si munceste din greu ca sa-si indeplineasca obiectivul.
Gruparea din Ianca a facut citeva mutari importante in aceasta vara, prima fiind cooptarea pe banca tehnica a lui Adrian Baldovin, un antrenor tinar, dornic de afirmare, dar si atragerea citorva sponsori pentru ca echipa sa beneficieze de cele mai bune conditii de pregatire.
Viitorul a avut o evolutie foarte buna la CF Braila II si s-a impus cu 2-1 gratie reusitelor lui Enache (min. 5) si Adrian Craciun (min. 77). Pentru formatia pregatita de Tudorel Cotiga a marcat Negulescu, in minutul 61.
O alta performera a acestei runde a fost Vointa Gaisenca. Cu toate ca a avut un start de campionat ratat, gruparea din Gaiseanca a reusit sa incheie la egalitate jocul de la CSO Ianca si chiar ar fi putut obtine toate punctele daca pina in minutul 60 oaspetii ar fi reusit sa concretizeze macar jumatate din ocaziile create. Vointa a reusit sa deschida scorul in minutul 73 prin golgeterul Vasii, insa CSO a controlat ostilitatile in ultimele zece minute si a reusit sa egaleze prin Ionel Gatiu cu cinci minute inainte de fluierul final al partidei. Tot in repriza a doua gazdele au trimis de trei ori mingea in barele portii aparate de Iulian Leca.

CS Faurei a obtinut prima victorie

Dupa ce a ratat de mai multe ori sansa de a acumula puncte, formatia pregatita de Iacob Carst, CS Faurei, a obtinut primul succes din acest tur. Formatia din Faurei a invins la scor, 8-1, o alta echipa care mizeaza, la fel ca si ea, numai pe jucatori tineri si foarte tineri. Dupa cum au decurs ostilitatile in prima repriza, nimeni nu anticipa un scor fluviu. Gazdele au deschis scorul inca din minutul 11 prin Preda, Tudorache (min. 16) a marcat pentru 2-0, insa pina la pauza gazdele nu au mai inscris nici un gol, in timp ce oaspetii au reusit sa reduca din diferenta in urma reusitei lui Roadecincu si partida parea ca se relanseaza. Numai ca in repriza a doua, CS Faurei a mai inscris de sapte ori. Butiseaca a perforat de patru ori poarta formatiei vizitatoare, Tudorache a reusit "dubla" in minutul 88, insa gazdele au mai beneficiat si de un autogol al lui Andronoiu.
Prima victorie pentru CS Faurei, insa una de moral pentru tinerii jucatori pregatiti de Iacob Carst, care, dupa ce au spart gheata vor forta un rezultat bun si in etapa viitoare la Vointa Gaiseanca.
Tot la primul succes din acest sezon competitional s-a aflat si nou promovata Recolta Tufesti. Cu Viorel Cozma pe banca tehnica, formatia din Tufesti a reusit sa invinga revelatia sezonului trecut, Viitorul Galbenu, cu 2-0, golurile gazdelor fiind marcate de Cazan (min. 10) si Popirtac (min. 83).
La scor, a trecut si Viitorul Insuratei de una dintre formatiile care au ca obiectiv declarat, promovarea in Liga a III-a, Avintul Chiscani.
Veteranul Georgica Oprea a realizat un hat trick, Vasilache si Gagu au mai inscris pentru formatia invingatoare in timp ce pentru Avintul, golul de onoare a fost marcat de Marius Iorga in minutul 50.

Victoria Traian s-a impotmolit din nou la Viziru

La fel ca si in turul campionatului trecut, disputa de la Viziru dintre Tractorul si Victoria Traian a fost foarte disputata si s-a incheiat cu victoria formatiei pregatite de Marian Stavarache.
Dupa ce i s-a acordat victoria in partida disputata cu Viitorul Insuratei II, Victoria Traian reintra in lupta pentru locul intii si primul pas pe care urma ca sa-l faca, trebuia sa cistige la Viziru. Numai ca, la fel ca in toamna trecuta, Tractorul a fost de neinvins. Echipa lui Marian Stavarache a evoluat la turatie maxima in prima repriza si la pauza conducea deja la un scor de forfait, gratie reusitelor lui Lazar (min. 4), Baicu (min. 11) si Ionel Bratosin (min. 30). Oaspetii au lasat impresia ca si-au revenit in repriza a doua, insa ei nu au putut sa intoarca rezultatul in favoarea lor, ci doar sa reduca din diferenta. In aceasta parte a partidei Tractorul s-a jucat cu ocaziile, iar Victoria Traian a inscris de doua ori prin Dragomir si Pirliteanu.
Dupa ce a invins pe teren propriu, CSO Ianca, Victoria Dedulesti s-a impiedicat de Avintul Ciresu, tot in propriul fieff. Echipa lui Ionel Ivan a cistigat cu 3-2 si ramine in plutonul fruntas, alaturi de alte cinci formatii care au acelasi numar de puncte.
Pentru Victoria au marcat Vizireanu si Stanciu pentru invingatori Craciunescu de doua ori si Butiseaca.