Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Rezultatele preliminariilor Euro-2008

Grupa A

Serbia - Belgia 1-0
A marcat: Zigici '54
Portugalia - Azerbaidjan 3-0
Au marcat: Cristiano Ronaldo '25, '63, Carvalho '31
Armenia - Finlanda 0-0
- Jucatorul Arman Karamyan a fost rezerva, si a fost introdus in teren in minutul 76 in locul lui Mkrtchyan.
Kazahstan - Polonia 0-1
A marcat: Smolarek '52
Clasamentul grupei A este urmatorul:
1. Serbia 3 2 1 0 3 1 7 puncte
2. Finlanda 3 1 2 0 4 2 5
3. Portugalia 2 1 1 0 4 1 4
4. Belgia 3 1 1 1 1 1 4
5. Polonia 3 1 1 1 3 4 4
6. Kazakhstan 3 0 2 1 1 2 2
7. Armenia 2 0 1 1 0 1 1
8. Azerbaidjan 3 0 1 2 1 5 1
Etapa urmatoare a grupei A, programata pentru miercuri, 11 octombrie, programeaza urmatoarele partide:
Kazahstan - Finlanda - ora 19.00
Serbia - Armenia - ora 21.15
Polonia - Portugalia - ora 21.30
Belgia - Azerbaidjan - ora 21.45

Grupa B

Reprezentativa Frantei, vicecampioana mondiala, a pierdut, simbata, in deplasare, cu scorul de 0-1, meciul sustinut in compania Scotiei, in grupa B a preliminariilor pentru Campionatul European din 2008, informeaza AFP.
Unicul gol al meciului a fost marcat de Caldwell, in minutul 67.
Intr-un alt meci din grupa, Italia a invins Ucraina, cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Oddo '70 (penalti) si Toni '79.
Lituania a invins in deplasare Insulele Feroe, cu scorul de 1-0, prin golul marcat de A. Skerla '89.
Clasamentul grupei B este urmatorul:
1. Scotia 3 3 0 0 9 1 9 puncte
2. Franta 3 2 0 1 6 2 6
3. Italia 3 1 1 1 4 4 4
4. Lituania 3 1 1 1 3 3 4
5. Ucraina 2 1 0 1 3 4 3
6. Georgia 3 1 0 2 8 6 3
7. Insulele Feroe 3 0 0 3 0 13 0
Urmatoarea etapa, din 11 octombrie, programeaza meciurile:
Ucraina - Scotia - ora 20.00
Franta - Insulele Feroe - ora 21.00
Georgia - Italia - ora 22.00.

Grupa C

Moldova - Bosnia-Hertegovina 2-2
Au marcat: Rogaciov '13, '32 (penalti) / Misimovici '62, Grlici '68
Ungaria - Turcia 0-1
A marcat: Tuncay '41
Grecia - Norvegia 1-0
A marcat: Katsouranis '33
Clasamentul grupei C este urmatorul:
1. Grecia 2 2 0 0 2 0 6 puncte
2. Norvegia 3 2 0 1 6 2 6
3. Turcia 2 2 0 0 3 0 6
4. Bosnia 3 1 1 1 8 7 4
5. Ungaria 3 1 0 2 4 6 3
6. Moldova 3 0 1 2 2 5 1
7. Malta 2 0 0 2 2 7 0
Etapa urmatoare a grupei C, care se va disputa miercuri, 11 octombrie, programeaza urmatoarele partide:
Malta - Ungaria - ora 20.15
Turcia - Moldova - ora 21.00
Bosnia - Grecia - ora 21.15.

Grupa D

Tara Galilor - Slovacia 1-5
Au marcat: Bale '39 / Svento '14, Mintal '32, '38, Karhan '51, Vittek '59
Cehia - San Marino 7-0
Au marcat: Kulic '15, Polak '22, Baros '28, '68, Koller '43, '52, Jarolim '49
Cipru - Irlanda 5-2
Au marcat: Konstaninou '10, '50 (penalti), Garpozis '16, Charalambides '60, '75 / Ireland '8, Dunne '43
Clasamentul grupei D este urmatorul:
1. Cehia 3 3 0 0 12 1 9 puncte
2. Germania 2 2 0 0 14 0 6
3. Slovacia 3 2 0 1 11 5 6
4. Cipru 2 1 0 1 6 8 3
5. Irlanda 2 0 0 2 2 6 0
6. Tara Galilor 2 0 0 2 2 7 0
7. San Marino 2 0 0 2 0 20 0
Urmatoarea etapa, miercuri, 11 octombrie, programeaza partidele: Irlanda - Cehia - ora 21.30; Tara Galilor - Cipru - ora 22.00 si Slovacia - Germania - ora 21.45.

Grupa E

Echipa nationala a Angliei a incheiat la egalitate, scor 0-0, meciul de pe teren propriu cu Macedonia, din grupa E a preliminariilor Campionatului European din 2008, care se va desfasura in Elvetia si Austria, informeaza AFP.
Intr-un alt meci, reprezentativa Israelului, cu fundasul stelist Klemi Saban titular, a remizat, scor 1-1, in deplasare, cu Rusia.
Pentru Rusia a marcat Arsavin, in minutul 5. Oaspetii au restabilit egalitatea in minutul 84, prin Ben Shushan, jucator intrat in teren in minutul 45, in locul lui Saban.
Tot in grupa E, Croatia s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 7-0, in fata Andorrei. Golurile au fost marcate de Petrici '12, '37, '48, '50, Klasnici '58, Balaban '62 si Modrici '83.
Clasamentul grupei E este urmatorul
1. Anglia 3 2 1 0 6 0 7
2. Israel 3 2 1 0 6 2 7
3. Croatia 2 1 1 0 7 0 4
4. Macedonia 3 1 1 1 1 1 4
5. Rusia 2 0 2 0 1 1 2
6. Estonia 2 0 0 2 0 2 0
7. Andorra 3 0 0 3 1 16 0
Etapa urmatoare a grupei E, care se va desfasura miercuri, 11 octombrie, programeaza urmatoarele partide:
Andorra - Macedonia - ora 16.00
Rusia - Estonia - ora 18.00
Croatia - Anglia - ora 20.00

Grupa F

Reprezentativa Spaniei a fost invinsa, simbata, in deplasare, cu scorul de 2-0, de echipa nationala a Suediei, in grupa F a preliminariilor pentru Campionatul European din 2008, informeaza AFP.
Golurile Suediei au fost marcate de Elmander '10 si Allback '82.
In celelalte doua meciuri, Danemarca a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 0-0, cu Irlanda de Nord, in timp ce Letonia a invins Islanda, cu scorul de 4-0. Pentru Letonia au marcat Karlsons '14, Verpakovskis '15, '25 si Visnakovs '52.
Clasamentul grupei F este urmatorul:
1. Suedia 3 3 0 0 6 1 9 puncte
2. Danemarca 2 1 1 0 2 0 4
3. Irlanda de Nord 3 1 1 1 3 5 4
4. Letonia 2 1 0 1 4 1 3
5. Spania 3 1 0 2 6 5 3
6. Islanda 3 1 0 2 3 6 3
7. Liechtenstein 2 0 0 2 1 7 0
Meciurile din urmatoarea etapa, 11 octombrie, sint urmatoarele: Islanda - Suedia - ora 21.05; Irlanda de Nord - Letonia - ora 22.00 si Liechtenstein - Danemarca - ora 21.15.

Grupa G

Rezultate inregistrate in partidele disputate, simbata, in grupa G a preliminariilor Campionatului European din 2008, din care face parte si Romania:
Romania - Belarus 3-1
Au marcat: Mutu '7, Marica '9, Goian '76 / Kornilenko '20
Bulgaria - Olanda 1-1
Au marcat: M. Petrov '12 / Van Persie '62
Slovenia - Luxemburg 2-0
Au marcat: Novakovici '30, Koren '44.
Clasamentul grupei G este urmatorul:
1. Romania 3 2 1 0 7 3 7
2. Olanda 3 2 1 0 5 1 7
3. Bulgaria 3 1 2 0 6 3 5
4. Slovenia 2 1 0 1 2 3 3
5. Albania 2 0 1 1 2 4 1
6. Belarus 3 0 1 2 3 8 1
7. Luxemburg 2 0 0 2 0 3 0
Etapa urmatoare a grupei G, care se va desfasura miercuri, 11 octombrie, programeaza urmatoarele partide:
Belarus - Slovenia - ora 19.00
Luxemburg - Bulgaria - ora 21.15
Olanda - Albania - ora 21.30.




Categorie articol: 

Comentarii