Rezultat echitabil

Brailencele au facut o prima repriza mai putin reusita, insa cu toate ca au fost momente in care gazdele au condus si cu trei goluri, la pauza elevele profesorului Eugen Bastiurea au plecat la cabine cu un avantaj de un gol.
HC Dunarea a egalat la 9-9, in minutul 19, a restabilit din nou egalitatea la 10-10 si apoi la 14-14, in minutul 28.
Pe finalul primei reprize Gabriela Vasile a aparat o aruncare de la 7 m, iar pe contraatac Ada Moldovan a stabilit scorul primului act.
Oaspetele au ratat o aruncare de la 7 m in debutul partii secunde, iar in urma unei duble reusite ale fostei jucatoare brailene, Ana Horobet, HCM Roman s-a distantat la 18-16 in minutul 36.
A urmat replica brailenecelor, Tomuleanu si Alina Braniste au marcat pentru 18-18, iar la atacul urmator Moldovan le-a adus pe oaspete in avantaj.
Brailencele au mai avut o perioada de joc foarte buna, Alina Braniste, Cucu si Craciun au distantat Dunarea la trei lungimi in fata gazdelor, numai ca Alexandrina Soare a gasit metodele de a-si face elevele sa revina in joc si sa egaleze la 23-23, principala realizatoare a gazdelor fiind experimentata Demeterca.
Dunarea a mai avut o rabufnire in ultimele minute de joc si s-a distantat la 26-24, dar Mazur a redus din diferenta si dupa o imensa ratare a Danielei Braniste, Valentina Pop a egalat si a stabilit astfel si scorul partidei, 26-26.
Pentru HC Dunarea au marcat A. Braniste 7, Moldovan 7, Cucu 6, Craciun 3, Tomuleanu 2, D. Braniste, iar de la HCM Roman cele mai prolifice jucatoare au fost Demeterca 9 goluri, Horobet si Strungaru, ambele cu cite 4 reusite.