Remiză cu goluri marcate din faze fixe

Primul act al confruntării din cadrul barajului de promovare în Liga a III-a dintre Victoria Traian şi FC Panciu, la care au fost prezenţi peste 250 de spectatori, s-a încheiat la egalitate, 1-1, cu toate că, potrivit raportului ocaziilor, formaţia gazdă ar fi trebuit să se impună la cel puţin un gol diferenţă. Ambele goluri s-a marcat din faze fixe. În minutul 71, Pârliţeanu a executat impecabil o lovitură liberă, dintr-un unghi dificil, şi a deschis scorul însă, cu şapte minute înainte de finalul partidei, FC Panciu a obţinut un penalty, Marian Covaci l-a transformat şi a stabilit scorul final, 1-1. Formaţia vizitatoare a încheiat meciul în inferioritate numerică deoarece Valentin Menghia a fost eliminat în minutul 89 pentru cumul de cartonaşe galbene.

Primul sfert de oră al partidei tur contând pentru barajul de promovare în Liga a III-a, a fost controlat de echipa gazdă numai că, la prima ocazie de poartă, Vali Durbacă (min. 4), a şutat pe lângă ţintă iar la centrarea perfectă a lui Martinescu (min. 6), Barbu a luftat de la marginea careului mic. Victoria Traian a continuat să atace şi, la capătul primului sfert, după o acţiune colectivă, Postolea a încercat un şut cu efect, însă mingea a ocolit vinclul porţii apărate de Burdujel. FC Panciu a replicat abia în minutul 21 prin Marian Covaci. Acesta a şutat, din lovitură liberă, însă mingea a trecut peste transversală. În minutul 28, Victoria Traian a obţinut două cornere consecutive, iar la al doilea, Harabagiu i-a aşezat mingea pe cap lui Barbu, însă atacantul gazdelor nu a găsit spaţiul porţii. Până la pauză ambele formaţii au irosit căte o şansă de gol, oaspeţii prin Menghia (min. 30), care a şutat din unghi şi mingea a trecut razant cu transversala iar gazdele nouă minute mai târziu, prin Tureac. Fundaşul central a şutat însă prea slab ca să-l poată învinge pe Burdujel.
Oaspeţii au ieşit ceva mai motivaţi de la cabine şi, pe contraatac, Isac (min. 50) şi Menghia (min. 55) i-au încercat vigilenţa lui Constandache însă portarul gazdelor a fost la post de fiecare dată. Treptat iniţiativa a trecut din nou de partea gazdelor iar în minutul 71, Victoria Traian a beneficiat de o lovitură liberă şi Pârliţeanu a deschis scorul. Două minute mai târziu Vali Durbacă i-a pasat lui Martinescu iar acesta a şutat din voleu, însă nu a cadrat mingea pe spaţiul porţii. Echipa gazdă a irosit în minutul 75 o imensă ocazie de gol, prin Barbu, care a trecut în dribling de portarul Burdujel dar a amânat momentul şutului, a intrat în unghi şi a şutat imprecis. Şi cum ocaziile se răzbună, în minutul 83, oaspeţii au obţinut o lovitură de la 11 metri, după o intrare imprudentă a lui Tureac la Menghia şi Marian Covaci a restabilit egalitatea. În penultimul minut de joc, Menghia a fost trimis la cabine de arbitrul Florin Dan iar Victoria Traian a forţat golul victoriei şi-l putea obţine în cel de-al treilea minut de prelungire al părţii secunde însă Barbu a şutat peste poartă în situaţie de unu la unu cu portarul Burdujel. Partida s-a încheiat nedecis astfel că, meciul retur de la Panciu de sâmbătă, 27 iunie, va fi decisiv în privinţa accederii în Liga a III-a.

Declaraţii după meci:
"Eu consider că meritam să câştigăm acest joc. Ne-au lipsit trei jucători importanţi, dar şi aşa ne-am creat destule ocazii, pe care, din păcate, le-am ratat. Mergem la Panciu să ne jucăm în continuare şansele de promovare", a declarat la finalul jocului, Nicuşor Abăseacă, primarul comunei Traian.
"Neavând la dispoziţie tot lotul ne-am propus să marcăm la Traian şi nu numai că am înscris, dar am reuşit să scoatem o remiză, care ne conferă prima şansă la accederea în Liga a III-a. Promovarea se va decide la Panciu", a spus Dănuţ Bolocan, antrenorul echipei FC Panciu.

Victoria Traian: Constandache - Olmazu, Tureac, Zăgan, Harabagiu - Martinescu (min. 86: Leu), Pârliţeanu, Balcan, Postolea - Barbu, V. Durbacă.
FC Panciu: Burdujel - Ciornei, Cioran, Isac (min. 74: Golea), Parlac - Stoian (min. 90: F. Ciobotaru), Vlase, Voinea, Bucur (min. 73: Dumitru) - Menghia, Covaci.
Arbitri: Florin Dan (Călăraşi) - Dan Popescu şi Laurenţiu Constantin (ambii din Buzău).