Remiză cu goluri din faze fixe

meciul dintre Sportul Chiscani şi Sporting Lieşti s-a încheiat nedecis, 1-1 • vântul a fost factorul decisiv la reuşitele lui Alexandru Zărnescu şi Bogdan Dumitru

Partida de la Chiscani dintre Sportul şi Sporting Lieşti a fost una de luptă, ambele formaţii au dorit să câştige primul meci din retur, însă jocul s-a încheiat nedecis, 1-1. Prima repriză a fost controlată de echipa oaspete, însă aceasta nu şi-a creat prea multe ocazii de a înscrie deoarece formaţia gazdă s-a aşezat foarte bine în teren şi a închis toate spaţiile spre propria poartă. După aspectul jocului din parea a doua, în care, de asemenea, s-a jucat cu garda jos, Sportul Chiscani merita victoria, însă tinereţea lotului şi implicit lipsa lui de experienţă, au făcut ca echipa din Chiscani să nu câştige acest joc. Primul şut spre poartă a aparţinut echipei gazdă, însă mingea şutată de Ionuţ Huţu a ocolit ţinta. Unul dintre cei trei brăileni care activează la Sporting Lieşti, Bogdan Dumitru (min. 12) a executat foarte bine o lovitură liberă, însă Tudor a fost la post. Minutul 13 a fost unul cu ghinion pentru mijlocaşul oaspeţilor, Alexandru Balaban, jucătorul brăilean format la Dacia Unirea dar care este legitimat la Sporting, s-a accidentat grav şi a fost transportat cu salvarea la spital. După doar cinci minute de la reluarea jocului echipa din Lieşti a beneficiat de un corner, B. Dumitru a centrat în faţa porţii, iar din cauza unei rafale de vânt mingea a luat o traiectorie ciudată, l-a păcălit pe Tudor şi a poposit în plasă. Din acest moment Sportul Chiscani a început cursa pentru egalare, însă până la pauză toate eforturile făcute de elevii antrenorului Georgel Pascu au rămas fără rezultat pe tabela de marcaj. În minutul 45, Sporting a mai creat o fază periculoasă în careul gazdelor, însă Claudiu Boariu a respins în afara careului mingea centrată de Srânceană.

Fundaşul Alexandru Zărnescu a restabilit egalitatea

Antrenorul Georgel Pascu a făcut două modoficări la pauză, iar cu Gigel Costache şi Mucuţă în teren Sportul Chiscani a avut o cu totul altă “exprimare”. Echipa gazdă putea restabili egalitatea la opt minute de la reluare, însă Claudiu Boariu a trimis mingea pe lângă poartă, din patru metri, după o centrare perfectă a lui Zărnescu. Presiunea gazdelor s-a concretizat cinci minute mai târziu printr-un gol, marcat direct din lovitură liberă de Alexandru Zărnescu, însă şi de data aceasta vântul a avut contribuţia lui. Tudor a avut o intervenţie foarte bună la pătrunderea lui Voicu, însă în această repriză Sportul Chiscani a controlat jocul, dar din păcate din nou nu a avut om de gol. Ionuţ Bogdan a şutat de la marginea careului, Vădeanu a fost la post şi tot Bogdan a trimis mingea peste transversală, după un corner executat de Zărnescu. Mucuţă a creat o fază interesantă, dar în loc de o pasă spre Huţu, mai bine plasat, a preferat un şut în forţă, din întoarcere, iar mingea a trecut peste transversală. Sportul Chiscani a obţinut un punct şi îşi menţine intacte şansele pentru evitarea retrogradării.

Sportul Chiscani: Tudor – Gaşpar, C. Boariu, Mădulărea (min. 73: Pîrlog), Zărnescu – Chiriac (min. 46: G. Costache), Bogdan, Chihaia (min. 80: Mirescu), Huţu - Techiu, Mogoş (min. 46: Mucuţă).

Sporting Lieşti: Vădeanu – Alupei, Preda, Manea, B. Dumitru – Popov (min. 60: Iancu),  Balaban (min. 15: Voicu), Lovin, Crihană (min. 82: Borşan) – Sprânceană, M. Coman.