Remiză albă între Dacia Unirea şi Dunărea Călăraşi în al doilea amical

Sâmbăta trecută Dacia Unirea a disputat un al doilea amical cu Dunărea Călăraşi dar nici de data aceasta tabela de marcaj nu a reflectat realitatea din teren. Brăilenii au controlat ostilităţile în teren în prima repriză, şi-au creat câteva ocazii de gol în partea a doua însă cu toate acestea Dacia Unirea a obţinut doar o remiză albă în faţa unei formaţii care s-a întărit considerabil în această vară. Alin Pânzaru a început partida de pe stadionul din Berca în formula Gârlea - Niţă, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - D. Oprea, Puşcaşu, Petean, Necoară - Muscă, Enciu, iar în minutul 5, după un un-doi între Puşcaşu şi Enciu, cel de-al doilea a trimis mingea pe lângă poartă. După numai trei minute Niţă a intrat în careul advers, a şutat plasat, însă Cezar Lungu a reuşit să evite, in extremis golul. Brăilenii au rămas în jumătatea adversă de teren şi puteau deschide scorul în minutul 17 numai că portarul Lungu a fost din nou inspirat şi a reuşit să-l blocheze pe Enciu. Tudor (min. 20) i-a incercat vigilenţa portarului Gârlea, însă acesta a fost la post, iar în replică, în minutul 27, după o centrare a lui Enciu, Petean a recentrat în faţa porţii pentru Puşcaşu, care a şutat din întoarcere, însă din nou Lungu a avut o intervenţie salvatoare pentru echipa sa. Dincă a trimis mingea peste poarta brăileană în minutul 32, iar finalul de repriză a aparţinut tot elevilor lui Pânzaru: Muscă (min. 38) a şutat pe lângă poartă, iar mingea şutată din lovitură liberă de Petean (min. 41) a lovit bara interioară a porţii lui Cezar Lungu şi apoi s-a plimbat prin faţa porţii fără ca vreunul dintre atacanţii brăileni să poată interveni. În repriza a doua Dacia Unirea a evoluat în formula, Gârlea - Niţă (min. 60: Moroianu), Ivan (min. 60: M. Iordache), Olenic, Stănciulescu - D. Oprea, Dima, P. Ioan, I. Mihai - Bilciulescu, Mucuţă, iar ocaziile brăilenilor nu au mai fost la fel de numeroase. Ajutată de vânt, Dunărea Călăraşi a pus în două rânduri în pericol poarta brăileană, cea mai mare şansă de gol fiind irosită de Valentin Alexandru în minutul 65, când mingea a lovit bara exterioară şi apoi a ieşit în afara terenului. Dacia Unirea a replicat tot printr-o mare ocazie de gol în minutul 71, când mingera centrată de Dima a fost deviată cu călcâiul de Mucuţă spre Bilciulescu, însă atacantul venit de la Dinamo a ratat de la câţiva metri. Gârlea a mai avut o intervenţie bună în finalul partiei astfel că amicalul s-a incheiat nedecis, 0-0.
"Sunt mulţumit de efortul depus de toţi jucătorii care au intrat în teren. Prima repriză a fost a noastră, însă cu toate că ne-am creat câteva mari ocazii nu am reuşit să înscriem. În partea a doua am jucat contra vântului şi nu am mai reuşit să ne creăm la fel de multe situaţii de gol. Marţi jucăm acasă cu Unirea Slobozia, sâmbătă vom merge la Olimpia Rm. Sărat şi apoi aşteptăm să vedem când va începe campionatul. Dacă startul sezonului se amână vom mai juca un amical cu Juventus Bucureşti", a declarat antrenorul Alin Pânzaru.