Record pentru Federer: 287 de săptămâni numărul 1 mondial

Elveţianul Roger Federer a început, ieri, a 287-a săptămână în poziţia de numărul 1 mondial, devenind jucătorul de tenis cu cea mai lungă prezenţă în această postură din toate timpurile, după ce a bătut recordul deţinut de americanul Pete Sampras (286 de săptămâni).
Federer, care va împlini la 8 august 31 de ani, a fost pentru prima dată pe locul 1 ATP în 2 februarie 2004 şi a stat 237 de săptămâni consecutiv în această poziţie. După victoria în turneul de la Wimbledon, reuşită în 8 iulie, elveţianul l-a detronat pe sârbul Novak Djokovici şi redevenit numărul 1. Roger Federer s-a impus în cariera sa în 75 de turnee de simplu în 12 sezoane consecutive, dintre care 17 turnee de Grand Slam, şi a câştigat din tenis (premii la turnee) aproape 73 de milioane de dolari.
În ierarhia jucătorilor care au ocupat locul 1 ATP, după Federer şi Sampras urmează Ivan Lendl (270 de săptămâni), Jimmy Connors (268) şi John McEnroe (170). Clasamentul ATP (Asociaţia Jucătorilor Profesionişti de Tenis) a devenit funcţional la 23 august 1973, iar primul lider ATP a fost Ilie Năstase.

România fără jucători în Top 100 ATP

Tenismenul Adrian Ungur ocupă locul 102 ATP, cu 548 de puncte, în coborâre trei poziţii, în clasamentul jucătorilor profesionişti dat publicităţii luni, astfel că România nu mai are niciun sportiv în Top 100 ATP pentru prima dată din septembrie 2008.
În 13 septembrie 2008, Andrei Pavel ocupa locul 102 ATP, iar Victor Hănescu se afla pe pozţia a 186-a. Victor Hănescu, jucător care a câştigat duminică BRD Timişoara Challenger, a urcat 17 locuri în clasamentul ATP, până pe poziţia 123, cu 437 de puncte. La dublu, Horia Tecău, învingător alături de Robert Lindstedt în turneul de la Bastad, ocupă în continuare locul 11 ATP, cu 5.250 de puncte.