Record absolut pentru FC Vaslui

FC Vaslui a obţinut sâmbătă, în partida cu formaţia Corona Braşov, scor 8-1, victoria cu diferenţa cea mai mare de goluri din întreaga sa istorie, se arată într-un comunicat de ieri al Comisiei de Statistică şi Istorie a FRF.
Recordul deţinut până acum de gruparea vasluiană fusese înregistrat la 13 septembrie 2010, când a învins Oţelul Galaţi, cu scorul de 4-0.
Ultima victorie la diferenţă de şapte goluri în Liga I s-a petrecut la 5 noiembrie 2006, Oţelul Galaţi - Rapid Bucureşti, scor 0-7.
Totodată, partida FC Vaslui - Corona Braşov o egalează pe CFR Cluj - Oţelul Galaţi, scor 7-2, la numărul de goluri marcate într-un meci în această ediţie a Ligii I.
După 12 meciuri, CFR Cluj continuă să rămână neînvinsă în faţa Ceahlăul Piatra Neamţ, echipa nemţeană izbutind doar trei egaluri contra ardelenilor.
Trei echipe au ajuns la cifre rotunde în ceea ce priveşte numărul de goluri primite în primul eşalon: Pandurii Târgu Jiu - la al 350-lea, FC Viitorul - la al 100-lea şi Corona Braşov - la al 50-lea.
În cadrul etapei a XXVIII-a a Ligii I, cinci jucători au marcat primele lor goluri: Cianturia (CFR Cluj), Şerban (Dinamo Bucureşti), Deletici (Săgeata Năvodari), Max Nicu (Universitatea Cluj) şi Cooper (Oţelul Galaţi), ultimul o "dublă".
Debutant în acest sezon al Ligi I, Fulop (FC Botoşani) s-a aflat la prima lui "triplă", care a fost abia a treia din actuala ediţie, după cele ale lui Budescu (FC Viitorul - Astra, scor 0-4, prima etapă) şi Ogbu (CFR Cluj - Oţelul Galaţi, scor 7-2, etapa a X-a).

Steaua a jucat miuţa cu echipa lui Hagi

Steaua Bucureşti a învins pe Viitorul Constanţa cu scorul de 3-0 (2-0), luni seara, la Chiajna, în ultimul meci din etapa a 28-a a Ligii I de fotbal.
Iasmin Latovlevici (39) a deschis scorul cu un şut cu piciorul drept, cu efect, la vinclu, Gabriel Iancu (40) l-a majorat un minut mai târziu, la primul său gol în acest sezon, chiar împotriva fostei sale echipe, iar Claudiu Keşeru (50) a închis tabela, la prima atingere de balon după intrarea pe teren, cu concursul portarului Dragoş Balauru.
Fundaşul macedonean Danijel Georgijevski a jucat primul său meci pentru Steaua în 2014.
Viitorul nu a mai câştigat pe teren propriu din 30 noiembrie, având patru egaluri şi două eşecuri.
Într-un alt meci al etapei, formaţia FC Braşov a învins, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-0), echipa Concordia Chiajna, într-un meci în care oaspeţii au jucat în inferioritate numerică din minutul 44.
Golurile au fost marcate de Grigorie 24, 47 şi Bruno Madeira 84 pentru FC Braşov, respectiv Neluţ Roşu 68 (penalti).
De la Concordia Chiajna a fost eliminat Onduku, în minutul 44, pentru o intrare cu talpa la Aganovici. Tehnicianul Concordiei, Marius Şumudică, a vrut după eliminare să scoată echipa de pe teren, însă în cele din urmă jocul a continuat. La meci au asistat aproximativ 2.500 de spectatori.
Imediat după ce a fluierat finalul primei reprize, centralul Adrian Comănescu i-a acordat un cartonaş galben lui Strătilă.

Victorie în deplasare pentru U Cluj

Echipa Universitatea Cluj a învins, luni, în deplasare, cu scorul de 2-1 (0-1), formaţia ACS Poli Timişoara, într-un meci din etapa a XXVIII-a a Ligii I în care mijlocaşul oaspeţilor Maximilian Nicu a înscris primul său gol în campionatul intern.
Golurile învingătorilor au fost marcate de Lungu 52 şi Nicu 83, în timp ce pentru gazde a înscris Popovici, în minutul 2.
În minutul 90, mijlocaţul Ovidiu Petre a suferit o accidentare la umăr şi ACS Poli Timişoara a evoluat în inferioritate numerică, deoarece antrenorul Dan Alexa efectuase toate înlocuirile.

Rezultatele etapei

Rezultate înregistrate în partidele disputate, vineri, sâmbătă, duminică şi luni, în etapa a XXVIII-a a Ligi I:

Gaz Metan Mediaş - Oţelul Galaţi 0-2
A marcat: Cooper 36, 68

FC Vaslui - Corona Braşov 8-1
Au marcat: Madson 20, Antal 29 (penalti), 64, Balaur 42, Viveiros 45, Temwanjera 53, 55, Muşat 86 / Forika 39

CFR Cluj - Ceahlăul Piatra Neamţ 2-0
Au marcat: Tade 33, Chanturia 85

Dinamo Bucureşti - Astra Giurgiu 2-0
Au marcat: Şerban 47, Rotariu 86

FC Botoşani - Panduri Târgu Jiu 3-2
Au marcat: Fulop 12, 44, 45 / Elton 10, Dos Santos 82

Săgeata Năvodari - Petrolul Ploieşti 2-3
Au marcat: Deletici 2, Chiţu 26 / Teixeira6, Albin 17, Priso28