Record în Liga a IV-a. Viitorul Cireșu încheie sezonul regulat cu 18 victorii din 18 meciuri

• succes în prelungirile părții secunde pentru Victoria Traian • în faza următoare punctele se înjumătățesc iar lupta pentru titlul de campioană județeană se dă în continuare între primele două clasate

Returul Ligii a IV-a s-a încheiat și, odată cu finalul sezonului regulat, s-a produs și un prim record în ceea ce privește numărul de victorii. Liderul actualului sezon competițional, Viitorul Cireșu, a obținut 18 victorii din tot atâtea meciuri disputate, o performanță pe care nu a mai realizat-o nicio echipă în ultimii ani.

Viitorul Cireșu a deschis scorul în minutul 12, prin Stelian Nicoliță, apoi a urmat o “dublă” semnată de Gabriel Niță și la pauză a fost 3-0 pentru echipa din Cireșu. Mihai Popa (min. 51) a marcat din penalty pentru 4-0, Niță a realizat hat trick-ul în minutul 69, iar S. Nicoliță (min. 88) a stabilit scorul final, 6-0 pentru Viitorul Cireșu. Liderul a acumulat 54 de puncte.

În play-off punctele se înjumătățesc, astfel că în loc de 6 puncte, câte are avans la acest moment Viitorul Cireșu în fața celor de la Victoria Traian, vor rămâne 3, iar lupta pentru titlul de campioană județeană a Ligii a IV-a va continua.

Viitorul Cireșu: Constandache – I. Șerbănescu (min. 65: S. Matei), B. Dumitru, Cotigă, V. Ion – Niță, Percă (min. 46: Zainea), Mîță (min. 46: M. Popa), S. Butiseacă (min. 59: Cîrnu) - Chirpac (min. 50: I. Popa), S. Nicoliță

Meci echilibrat la Romanu

Meciul cel mai interesant al rundei s-a disputat la Romanu, între Daous Dava Brăila, locul al 6-lea, și formația de pe locul secund în clasament, Victoria Traian. Jocul a fost extrem de echilibrat iar învingătoarea s-a decis în minutele de prelungire ale reprizei a doua. Daous Dava a condus de două ori, cu 1-0, gol Auraș Crăciun și cu 2-1, gol Novac la începutul reprizei a doua. Victoria Traian a egalat prin Chivu (min. 41) și a fost 1-1 la pauză, iar cea de a doua egalitate, 2-2, s-a consemnat în partea a doua, după golul înscris de Araujo (min. 78). În cel de-al treilea minut de prelungire al părții secunde, Chivu (min. 93) a încris cu latul, ca la antrenament, și Victoria Traian conducea 3-2. Trei minute mai târziu, Remus Oprea a transformat o lovitură de la 11 metri, iar formația din Traian s-a impus cu 4-2.

După acest succes, Victoria Traian a acumulat 48 de puncte și se menține pe locul al doilea.

Daous Dava Brăila: Cristea – B. Baciu, V. Baciu, V. Ioniță, Ghiță - Novac (min. 88: R. Popescu), Andrieș, I. Dima, Ștefan (min. 92: Căpriță) - Balaban (min. 66: Nicolau), A. Crăciun (min. 83: Dragnea).

Victoria Traian: Dinu – Orășanu (min. 65: P. Ioan), Preda, Stănciulescu, Cireașă (min. 68: Bîrlădeanu) - Chivu, Moldoveanu (min. 46: C. Pascu), Araujo, Mogoș - R. Oprea, Goleanu.

Sportul Chiscani, pentru care Silviu Manole a marcat o “dublă”, s-a impus cu 5-0 în deplasare, la ACS Comunal Cazasu.

Suporter Club Brăila a încheiat returul cu o victorie clară, 5-2, în deplasare la Viitorul Însurăței. Cel mai bun jucător de pe teren a fost Mădălin Fătu, autor a trei goluri.

“Ne bucurăm că am reușit săștigăm la Însurăței, iar obiectivul nostru în partea a doua a campionatului este săștigăm turneul play-out”, ne-a declarat profesorul Marian Neta, vicepreședintele clubului brăilean.

Returul s-a încheiat, urmează partea a doua a campionatului.

În play-off vor juca Viitorul Cireșu, Victoria Traian, Sportul Chiscani, ACS Comunal Cazasu, Viitorul Galbenu       , Daous Dava Brăila      , iar în play-out Tricolorul Lanurile, Suporter Club Brăila, Viitorul Însurăței,