RC Braila a obtinut primul succes

Patru etape a trebuit sa astepte RC Braila ca sa bifeze primul succes in actuala editie de campionat a Diviziei A la rugby.
Simbata trecuta rugbystii pregatiti de Chirita Anghel s-au impus cu 25-23 in fata rivalilor de la CT Tr. Vuia Dunarea Galati, la capatul unui meci echilibrat si foarte spectaculos.
Oaspetii au condus cu 5-0, insa gazdele au revenit in joc si au egalat. De altfel si scorul de la pauza, 10-10, reflecta echilibrul valoric de forte din teren.
Pe parcursul partidei brailenii au reusit patru eseuri, insa nu au reusit de fiecare data sa marcheze si din lovitura de penalitate aferenta astfel ca pina aproape de finalul jocului galatenii au fost cei care au avut avantaj pe tabela.
In ultimul minut de joc, Tudorache, a transformat o lovitura de penalitate de la 22 m si RC Braila a cisigat pentru prima data in acest tur de campionat.
Formatia braileana a aliniat o formula de echipa in care s-au regasit atit o parte dintre campionii de la juniori din 2006, Radu Anghel, Nicusor Urse, Cristian Ceaprazaru, Dorin Lipan, dar si citiva jucatori din garda veche, Apostol, Mormocea, Iordache, Tudorache si Stoica.
"A fost un meci de mare lupta, unul al orgoliilor, pentru ca intre noi si Galati exista o mare rivalitate, una sportiva si in spiritul fair play-ului bineinteles, la toate esaloanele. Noi am jucat deschis, preponderent pe inaintare si am cistigat meritat cred eu. Nu am avut un start de campionat reusit pentru ca, dupa doar citeva antrenamente nu puteam emite pretentii in fata unor echipe tari din aceasta serie, insa speram sa ne putem atinge obiectivul la finalul acestui tur, adica o clasare pe locurile 5-6. Pentru retur ne vom fixa alt scop", a declarat Chirita Anghel.
In partida de simbata RC Braila a inceput meciul in urmatoarea formula: Frunza, Apostol, Stoian, S. Bratu, Mormocea, Iordache, Anghel, Stoica, Urse, Ceaprazaru, Danila, Florea, Tudorache, Bolboceanu, Dorin, Lipan. In repriza a doua au mai evoluat Lupu si I. Bratu.