Rapid si Dinamo, calificate in turul intii al Cupei UEFA

Razvan Lucescu: O victorie extraordinara

Antrenorul Razvan Lucescu a declarat ca Rapid a obtinut o victorie extraordinara si pe deplin meritata in meciul cu FK Sarajevo, scor 2-0, in urma careia gruparea giulesteana s-a calificat in turul intii al Cupei UEFA.
"O victorie extraordinara, meritata, fara nici un dubiu. Am controlat tot jocul, nu am dat nici o sansa adversarei noastre, o echipa tehnica, agresiva. A fost un joc asa cum ne-am dorit, dar din pacate situatia noastra la nivelul jucatorilor e putin cam dificila. A trebuit sa trecem pe foaia de joc doi jucatori, care nu aveau nici o sansa sa intre, Emil Dica si Danut Perja", a declarat Lucescu.
Echipa Rapid Bucuresti s-a calificat, joi, in turul intii al Cupei UEFA, dupa ce a invins, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, formatia FK Sarajevo, in mansa secunda a turului doi preliminar al competitiei.
Rapid a deschis scorul in minutul 39, prin golgheterul sau din competitiie europene, Mugurel Buga. Valentin Negru i-a pasat lui Buga, iar acesta, cu piciorul drept, a trimis mingea pe linga portarul bosniacilor, care i-a iesit in intimpinare, la 22 de metri.
Golul calificarii a fost marcat in minutul 89 de Viorel Moldovan. Karamian a trimis o pasa in lung de linie, mingea a ajuns la Griffiths, iar acesta a centrat din apropierea liniei de fund, balonul ajungind la Viorel Moldovan, care din 7 metri, prin alunecare, a reluat pe sub portar.
Meciul a fost arbitrat de o brigada din Belgia, avindu-l la centru pe Joeri Van Der Velde, ajutat la cele doua linii de Vincent Despiegeller si Tom Dens. Rezerva a fost Philippe Flament. Observatorul pentru arbitri a fost desemnat englezul Stephen Lodge.
La meci a asistat si premierul Calin Popescu Tariceanu. Premierul a stat alaturi de presedintele de onoare al giulestenilor George Copos si de actionarul Jean Valvis. La meci nu a fost prezent insa vicepresedintele executiv, Dinu Gheorghe.
Inainte de inceputul partidei, suporterii rapidisti au scandat impotriva Stelei. Suporterii au afisat un banner pe care scria: "Aparati-va onoarea, nu ratati calificarea".
In minutul 43, suporterii au scandat numele portarului Daniel Coman, iar el le-a raspuns cu trivialitati la adresa Stelei.
La partida au fost prezenti 9.500 de spectatori.
Dinamo a terminat la egalitate meciul cu Beitar Ierusalim

Echipa Dinamo Bucuresti s-a calificat, joi, in turul intii al Cupei UEFA, dupa ce a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-1), la Sofia, meciul cu Beitar Ierusalim, contind pentru mansa secunda a turului doi preliminar al competitiei.
Beitar a deschis scorul in minutul 4, prin Itzhaki, care a inscris dupa ce portarul Matache a respins in fata o minge sutata de Joao Pinto.
Dinamo a egalat in minutul 42, prin autogolul lui Gershon. Fotbalistul israelian si-a trimis mingea in propria poarta, dupa un corner executat de Claudiu Niculescu.
In minutul 90A2, Dinamo a marcat prin Ionel Danciulescu, insa golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.
Beitar: 1. Korenfine - 18. Afek, 6. Ben Yosef, 14. Ziv (8. Baruchyan '68), 5. Gershon - 19. Alberman, 20. Fernandes, 4. D. Boateng,15. Zandberg - 2. Pinto (10. Tamoz '46), 9. Yitzhaki (12. Ben Shushan '59). Antrenor: Osvaldo Ardiles.
Dinamo: 12. Matache - 16. Blay, 4. Moti, 26. R. Stefan, 3. Pulhac - 20. Ad. Cristea (28.Tames '72), 6. Margaritescu, 7. C. Munteanu (27. Ze Kalanga '59) - 10. Danciulescu - 19. I. Ganea (25. Ropotan '46), 9. Cl. Niculescu. Antrenor: Mircea Rednic.
Cartonase galbene: Boateng '85 / Niculescu '35, Ropotan '49, Tames '82
Meciul a fost arbitrat de o brigada din Belgia, avindu-l la centru pe Johny ver Eecke, in timp ce rezerva a fost Claude Bourdouxhe. Observatorul partidei de pe stadionul Georgi Asparuhov a fost Zdravko Jokici, din Serbia.
Meciul s-a jucat la Sofia, ca urmare a deciziei UEFA ca echipele israeliene trebuie sa evolueze pe terenuri neutre, din cauza situatiei din Israel.
In tur, Dinamo a cistigat cu scorul de 1-0.
Tragerea la sorti pentru turul intii va avea loc, vineri, la ora 14.00, la Monte Carlo.