Rapid Bucuresti - Steaua Bucuresti, scor 1-1

Rapid: 1. D. Coman - 23. M. Constantin, 24. Maftei, 6. I. Rada - 9. Badoi, 13.E.Dica (8.V.Negru '78), 25. R. Stancu, 5. I. Stancu (18. N.Grigore '46) - 29. Buga, 21. D. Niculae - 99. V. Moldovan (20. Burdujan '65). Antrenor: Razvan Lucescu.
Steaua: 13. Carlos - 20. Ogararu, 3. Goian, 24. Ghionea, 18. P. Marin - 7. Oprita, 6. M. Radoi, 22. Paraschiv (14. Cristocea '67), 16. Nicolita (15. Nesu '50) - 21. Cristea (28. Lovin '60), 10. N. Dica . Antrenor: Cosmin Olaroiu.
Cartonase galbene: N.Grigore '51 / Ogararu '43, Nicolita '58, Radoi '76
Meciul a fost arbitrat de o brigada din Germania, avindu-l la centru pe Wolfgang Stark, ajutat la cele doua linii de asistentii Markus Scheibel si Jan-Hendrick Salver. Arbitrul de rezerva a fost Gunter Perl.

Echipa Rapid Bucuresti a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1), meciul sustinut, joi, pe stadionul Giulesti - Valentin Stanescu, in compania formatiei Steaua Bucuresti, in prima mansa a sferturilor de finala ale Cupei UEFA.
Steaua a deschis scorul in minutul 4, prin Banel Nicolita. Daniel Oprita a scapat pe contraatac pe partea dreapta, a pasat la Nicolita, care a inscris cu latul din 12 metri.
In minutul 45, arbitrul a anulat un gol marcat de Daniel Oprita, deoarece mingea trimisa din corner de Banel Nicolita a parasit suprafata de joc.
Rapid a egalat in minutul 48 prin Viorel Moldovan. Portarul stelist Carlos a scapat printre miini mingea sutata de Emil Dica, balonul a ajuns la Viorel Moldovan care l-a trimis de la 1m in poarta.
In minutul 10, arbitrul a oprit meciul pentru 30 de secunde, dupa ce o petarda a explodat in jumatatea de teren a Stelei.
Inainte de meci, sapte persoane imbracate in alb au afisat un banner cu mesajul: "Lasa rasismul in ofsaid" scris in limba romana si in limba engleza. Bannerul, care face parte din campania Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii, a fost purtat in dreptul fiecarei tribune, fiind primit cu aplauze de galeria Rapidului, dar si de o parte a suporterilor stelisti.
De asemenea, a fost afisat un banner purtat de zece jandarmi, pe care scria "Fair-play".
Galeria rapidista a afisat bannerele: "Puneti-va o dorinta, astazi va cadea o stea","Incetati sa traiti din amintiri, sintem in 2006", "Azi in tribuna, miine la stina", "Suporterii adevarati nu se lasa cumparati", "14 meciuri pina acum, inca patru pina la Eindhoven".
La meci au fost prezenti 18.000 de spectatori, intre care si aproximativ de 1.000 de suporteri stelisti.
La partida au asistat, printre altii, presedintele Traian Basescu, premierul Calin Popescu -Tariceanu cu sotia, primarul Bucurestiului, Adriean Videanu, Ruud Krol - scouter Ajax Amsterdam, presedintele LPF, Dumitru Dragomir, impresarul Victor Becali, consilierul de stat Octavian Belu, patronul gruparii Sportul Studentesc, Vasile Siman.
Patronul gruparii rapidiste George Copos a stat intre Traian Basescu si Calin Popescu -Tariceanu, in timp ce finantatorul stelist Gigi Becali a stat la cinci scaune de presedinte. Dupa marcarea golului stelist, Gigi Becali s-a dus la Basescu si a dat mina cu acesta.
In acest meci, Rapid a primit pentru prima oara gol pe teren propriu in actuala editie a Cupei UEFA, dupa opt partide.
Meciul retur va avea loc in 6 aprilie, pe stadionul National din Complexul Sportiv "Lia Manoliu".