Rapid Bucureşti, ajutată de arbitri în partida cu Sportul Chiscani

• bucureştenii au deschis scorul după un gol înscris din ofsaid de Vlada • Alin Radu a fost faultat în careu în minutul 26, dar centralul Claudiu Marcu nu a acordat penalty • în inferioritate numerică, Sportul a egalat, 1-1, prin Alin Radu • Rapid s-a impus în final cu 2-1 • “Ne-a bătut galeria! Dacă vorbim de rezultat, acesta a fost decis de arbitri”, a declarat antrenorul Adrian Baldovin

Duminica trecută, pe Stadionul Municipal s-a resimţit din nou efervescenţa marilor evenimente fotbalistice, chiar dacă una dintre competitoare a fost Sportul Chiscani, o echipă care de curând a intrat în circuitul competiţiilor organizate la nivel naţional, iar partenera de joc, Rapid Bucureşti, nu mai este campioana de altădată, ci o formaţie care se zbate să revină în prim planul fotbalului românesc.

Atmosfera a fost una foarte frumoasă, în jur de 3000 de spectatori, dintre care cel puţin 500 au fost susţinătorii Rapidului, asistând la un spectacol agreabil, la care au participat ambele combatante. Şi cu toate că nu are nici măcar un sfert din bugetul echipei bucureştene, că are în lot jucători tineri, juniori sau abia trecuţi de vârsta junioratului, fotbalişti care abia bat la porţile afirmării, şi că a evoluat aproape o oră în inferioritate numerică, Sportul Chiscani a făcut o frumoasă propagandă fotbalului brăilean.

Echipa gazdă a reuşit să înscrie cel mai spectaculos gol al partidei, însă Rapid a fost echipa care a câştigat acest meci cu 2-1. Bucureştenii şi-au creat mai multe ocazii de gol şi au reuşit să înscrie de două ori, prima dată după un ofsaid nesemnalizat de asistentul Erchian Ionus. Însă Sportul Chiscani a mai fost dezavantajată de centralul Claudiu Marcu şi în minutul 26, atunci când Alin Radu a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă dar nu a primit penalty.

Rapid, susţinută din tribună de o galerie cum rar se poate vedea chiar pe stadioanele mari din ţară, s-a impus la Brăila, însă, pe ansamblu, în acest moment, echipa pregătită de Pancu nu are valoarea eşalonului în care doreşte să promoveze, mai precis în Liga a II-a.

“Ne-a bătut galeria, acei suporteri care au scandat şi au încurajat frenetic echipa bucureşteană. Dacă vorbim de rezultat, acesta a fost decis de arbitri. Am revăzut fazele şi ambele mi-au întărit ceea ce am remarcat în acele momente ale partidei. La primul gol al Rapidului, cel care a înscris a plecat din ofsaid, nouă nu ne-a acordat penalty la faultul asupra lui Alin Radu. Două greşeli mari de arbitraj. Nu se ştie cum se termina această partidă, poate pierdeam, poate câştigam, orice era posibil. Aşa se întâmplă de obicei când se întâlnesc o echipă cu pretenţii şi una modestă, ca a noastră, dar de data aceasta parcă s-a întrecut măsura. Jucătorii noştri au arătat voinţă, dorinţă, în inferioritate numerică au avut un mare consum de energie. Acum trebuie să le redăm încrederea în ei pentru că ne aşteaptă un meci la fel de greu, în deplasare, la Tunari”, ne-a declarat antrenorul Adrian Baldovin.

Rapid a avut prima şansă de a deschide scorul în minutul 10 când, după o centrare a lui Cârstocea, Vlada a reluat mingea, cu capul, spre poartă, dar Popescu a avut o primă intervenţie magistrală. Bucureştenii au fost în continuare ceva mai insistenţi în atac şi, în minutul 15, au deschis scorul prin Vlada, care în momentul în care a primit mingea se afla în ofsaid, însă asistentul de pe partea tribunei întâi, Erchian Ionus, a fost surprins în spatele fazei, nu a semnalizat poziţia în afară de joc a jucătorului menţionat, iar acesta a marcat. În minutul 23, Sportul putea egala: Zaharia a centrat din lovitură liberă, iar Preda a fost la un pas de gol.

Formaţia pregătită de Adrian Baldovin a devenit ceva mai agresivă în joc şi, în minutul 26, a declanşat un contraatac, Alin Radu a scăpat spre poarta apărată de Ciuculescu, dar a fost faultat în careu de Demci, însă centralul partidei, Claudiu Marcu, nu a acordat penalty. Cu toate că suprafaţa de joc a Stadionului Municipal este improprie fotbalului de orice nivel, jocul a continuat să fie unul plăcut ochiului. Popescu s-a mai remarcat o dată în minutul 31, când a scos de sub transversală mingea şutată din voleu de Drăghiceanu.

În minutul 36, Zaharia a primit al doilea cartonaş galben şi, cu toate că a rămas în inferioritate numerică, Sportul a devenit echipa mai periculoasă în atac şi, după o acţiune colectivă la care au participat Sima şi Moldoveanu, Alin Radu a şutat pe lângă poartă. Golul egalizator a venit în minutul 42, când Honea a centrat perfect din corner, iar Alin Radu a trimis mingea, cu capul, dintre fundaşii centrali Demci şi Iacob, direct sub transversala porţii apărate de  Ciuculescu.

Prima repriză s-a încheiat cu o mare ratare în contul osapeţilor semnată de Hlistei.

Rapid a controlat ostilităţile în teren în startul părţii secunde şi, după o ratare a lui Vlada (min. 57), oaspeţii au trecut în avantaj în minutul 68, graţie unui gol norocos înscris de Iacob. La faza imediat următoare, Sportul putea egala dar Ciuculescu a fost mai rapid decât Preda şi a evitat golul. Oaspeţii şi-au mai trecut în cont şi o bară în minutul 79, cel care a şutat a fost Sefer. În superioritate numerică, Rapid a dominat teritorial până spre finalul partidei, iar în minutele de prelungire jucătorii lui Pancu au tras de timp ca să păstreze rezultatul. Un rezultat decis de brigada de arbitri.

Sportul Chiscani: Popescu – Pascu (min. 60: Mihai), Preda, Boga, Sima – Iordache (min. 56: Munteanu), Chihaia, Honea (min. 74: Enache), Zaharia – Moldoveanu (min. 80: Negru) – A. Radu.

Antrenor: Adrian Baldovin

Rapid: Ciuculescu – Voicu, Iacob, Manole, Demci – Drăghiceanu (min. 46: Catrici), Jorza, Cârstocea, Hlistei (min. 71: Goge) – Matulevicius (min. 71: Guilherme), Vlada.

Antrenor: Daniel Pancu.