Raisa Rusen, medaliată cu bronz la naționalele de Ne-Waza

• sportiva pregătită de antrenoarea Carmen Constantin este campioană națională la judo, la categoria U12

CSM Brăila a avut trei sportivi la finala Campionatului Național de Ne-Waza, la categoria de vârstă U13 și a obținut o medalie de bronz la categoria plus 52 kg. Performera clubului brăilean este Raisa Rusen.

Sportiva pregătită de antrenoarea Carmen Constantin a disputat trei meciuri, pe două le-a câștigat și pe unul l-a pierdut, astfel că la finalul competiției, care a avut loc la Drobeta Turnu Severin, aceasta a urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere.

Elevă în clasa a V-a la Liceul de Arte “Hariclea Darclee”, Raisa Rusen a cucerit în acest an titlul național la judo la U12, la Bacău, la categoria 57 kg.

La categoria 34 kg, Darius Cosma a disputat trei meciuri și a câștigat unul singur, astfel că s-a clasat pe poziția a 9-a.

Darius Cosma este elev, tot în clasa a V-a, însă la Școala “Ion Creangă”.

“Eu sunt foarte mulțumită de rezultatele celor doi sportivi. A fost o competiție la care au participat sportivii născuți în anii 2011 și 2012, iar reprezentanții clubului nostru au fost 2012. Sunt copii care promit”, ne-a declarat antrenoarea Carmen Constantin.