Răzbunarea Serenei Williams

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 4 WTA, a pierdut, duminică, finala Turneului Campioanelor, fiind învinsă, cu scorul de 6-3, 6-0, de americanca Serena Williams, locul 1 WTA, după un meci care a durat o oră şi nouă minute.
Serena şi-a luat astfel revanşa în faţa Simonei, care o învinsese ursturător pe americancă în grupă, cu 6-0, 6-2.
Simona Halep va primi pentru evoluţia ei la Turneul Campioanelor un premiu de 971.000 de dolari şi 890 de puncte WTA. Williams va încasa 2,047 milioane de dolari şi 1.340 de puncte WTA.
Serena Williams a câştigat pentru a treia oară consecutiv Turneul Campioanelor şi pentru a cincea oară în carieră. Ea ocupă locul 2 în clasamentul "all time" al trofeelor la Turneul Campioanelor, după Martina Navratilova, cu opt succese.
Cele două jucătoare s-au mai întâlnit şi în Grupa Roşie a competiţiei, când Halep a câştigat cu 6-0, 6-2. Williams a trecut de faza grupelor cu ajutorul româncei, care a câştigat un set în partida cu Ana Ivanovici. Dacă sportiva sârbă ar fi câştigat în două seturi, în faţa Simonei Halep, deja calificată în acel moment, americanca nu ar fi ajuns în semifinale.
Acesta a fost ultimul meci al Simonei Halep în acest sezon.

„A fost un vis să fiu aici"

Simona Halep a declarat, duminică, după ce a pierdut finala Turneului Campioanelor în faţa Serenei Williams, că a trăit o săptămână minunată la Singapore şi a felicitat-o pe sportiva americană, afirmând despre ea că este "cea mai bună".
"Mulţumesc pentru că m-aţi susţinut. A fost o săptămână minunată. Felicitări, Serena! Eşti cea mai bună şi felicitări pentru că ai încheiat iar anul pe poziţia 1 în lume. A fost un vis să fiu aici. Mulţumesc echipei mele, părinţilor, prietenilor mei şi tuturor celor care m-au susţinut", a declarat Halep.
La rândul său, număul 1 mondial, americanca Serena Williams, a declarat, duminică, la Singapore, că a făcut tot ce a trebuit pentru a o învinge pe Simona Halep, locul 4 WTA, în finala Turneului Campioanelor.
"Ea a jucat foarte bine, eu nu am avut nimic de pierdut. Am început să joc din ce în ce mai bine şi să-mi intre loviturile. Acum două zile am pierdut, ştiam că poate juca foarte bine. Am făcut tot ce a trebuit ca s-o înving. Sunt foarte fericită că am câştigat din nou. O felicit pe Simona, este minunat să vezi un sportiv ca ea", a declarat Serena Williams, citată de mediafax.ro.
Pe de altă parte, perechea Sania Mirza/Cara Black (India/Zimbabwe) a câştigat proba de dublu la Turneul Campioanelor de la Singapore.
Cara Black şi Sania Mirza au trecut în finală de cuplul Su-Wei Hsieh/Shuai Peng (Taiwan/China), scor 6-1, 6-0, după 59 de minute de joc.