Punct final în Liga a IV-a din judeţul Brăila

• Viitorul Ianca este campioană judeţeană şi merge la barajul de promovare în Liga a III-a • podiumul este completat de Victoria Traian şi Voinţa Vişani

Ultima etapă a turneului play-off al Ligii a IV-a nu a adus nimic nou în clasament. Viitorul Ianca a pierdut cu 3-1 în deplasarea de la Tudor Vladimirescu cu Victoria Traian, dar era deja campioană judeţeană înaintea acetei runde şi va reprezenta judeţul Brăila la barajul de promovare în Liga a III-a. La pauză, scorul a fost însă egal, 0-0, iar la cinci minute de la reluare Olenic a adus-o pe Viitorul Ianca în avantaj. Bucuria jucătorilor liderului a fost însă de scurtă durată pentru că în minutul 55 Alin Ciocan a restabilit egalitatea şi tot el a adus-o în avantaj pe Victroria Traian în minutul 70. Scorul final, 3-1 pentru Victoria Traian, a fost stabilit de George Puia, în minutul 81.

Tot la egalitate, dar cu patru goluri marcate, 2-2, s-a încheiat şi prima repriză de la Şuţeşti, unde Marius Călin şi Ioan Şerbănescu au marcat pentru gazde, Cristi Pascu şi Adrian Spătasru pentru formaţia vizitatoare. Viitorul Şuţeşti a mai înscris de două ori în repriza a doua, prin Vlad Omer şi Călin, şi s-a impus cu 4-2.

Clasamentul la finalul turneului play-off: 1 Viitorul Ianca 38 puncte, 2 Victoria Traian 35 puncte, 3 Voinţa Vişani 24 puncte, 4 AFC Urleasca 22 puncte, 5 Viitorul Şuţeşti 20 puncte.