Primul succes stagional pentru HC Dunărea

* formația brăileană s-a impus cu 26-22 în Polivalentă, în partida cu HC Zalău * pentru HC Dunărea urmează o nouă deplasare dificilă, la SCM Rm. Vâlcea * meciul din etapa a 3-a a Ligii Florilor se va disputa duminică, de la 17.30, în direct la Pro Arena

HC Dunărea a bifat primul succes stagional, după ce a învins-o în Polivalentă cu 26-22 pe HC Zalău.

Echipa pregătită de Gheorghe Tadici a condus cu 2-0 în minutul 4, după golurile reușite de Marin și Mărginean. Araujo (min. 50) a înscris primul gol pentru echipa gazdă. Zalăul s-a desprins la patru lungimi, 8-4, la capătul primului sfert de oră, însă replica echipei pregătite de Neven Hrupec a fost promptă. HC Dunărea a egalat la 10-10 în minutul 23. Formația vizitatoare a mai reușit doar o singură dată să conducă pe tabelă, 11-10, după reușita jucătoarei Berbece. HC Dunărea s-a distanțat la două goluri, 13-11, în minutul 27, iar la pauză avea un gol avans, 13-12.

Repriza a doua a fost controlată de formația brăileană. HC Dunărea și-a creat un avantaj de patru puncte,19-15, în minutul 47 iar acest avantaj s-a regăsit pe tabelă și la finalul partidei. Cu un minut înainte de încheierea părții secunde s-a înregistrat cel mai mare decalaj între cele două combatante, 26-21, în favoarea echipei de la Dunăre.

După această etapă, HC Dunărea are 4 puncte și ocupă locul al cincilea în clasamentul Ligii Florilor.

“Muțumesc echipei pentru cele trei puncte. Știam că meciul cu Zalăul va fi unul greu, chiar dacă în acest moment avem multe jucătoare de calitate. Am început meciul cu multe greșeli în atac, dar apărarea a fost bună. În final sunt fericit că avem cele trei puncte. Urmează ca vineri, 2 septembrie, să plecăm spre Râmnicu Vâlcea, unde vom continua pregătirile pentru al doilea meci din această săptămână. Mulțumim tuturor suporterilor care ne-au fost alături la această partidă și îi îndemnăm să ofere în continuare sprijin echipei. Hai, Dunărea Brăila!”, a declarat antrenorul echipei HC Dunărea Brăila, Neven Hrupec.

Duminică, de la ora 17.30, în direct la Pro Arena, HC Dunărea va juca în deplasare la SCM Rm. Vâlcea, formație care are tot 4 puncte, dar cu un golaveraj superior, ocupă locul al treilea. Partida contează pentru etapa a 3-a a Ligii Florilor.

Pentru HC Dunărea au marcat: Da Rocha 7 goluri, Araujo 5, Balog 3, Shteriova 3, Severin 2, Lavko 2, Sazdovska 1, Liscevic 1, De Souza 1, Kanaval 1.